o 24. hodině noční, bylo již dne 28. května 1942 stanným soudem v Praze odsouzeno k smrti zastřelením 6 osob z Rokycan a dne 29. května dalších 12 osob z Brna a z Moravské Ostravy, protože prý vědomě poskytovaly úkryt osobám policejně nepřihlášeným, které měly účast na činech nepřátelských říši.
Dne 29. května 1942 vydává ČTK zprávu, že také vláda protektorátu vypisuje odměnu 10 mil. korun za dopadení pachatelů atentátu, čímž se celková odměna zvýšila na 20 milionů korun.
Za úřadování Daluege-ho, v době od 28. května do 10. června 1942, t.j. do dne hromadné vraždy v Lidicích a zničení obce, bylo Němci v Praze a v Brně popraveno 244 českých lidí obého pohlaví s odůvodněním, že přechovávali nepřihlášené osoby, pracující nepřátelsky proti říši a schvalovali atentát na Heydricha. Toto číslo znamená pouze součet veřejně oznámených poprav. Skutečnost však je mnohonásobně větší a těžko bude moci býti zjištěna.
Na rozsudcích se podílejí tři druhy soudů a to stanné soudy, zvláštní soudy a lidové soudy.
Počet ubitých ve vězeních Gestapa na celém území t. zv. protektorátu jde v těchto dnech do mnoha set. Zjištění těchto případů je dnes téměř vyloučeno, protože všechny stopy byly zavčas zahlazeny.
V těchto dnech se rozpoutává soustředěný útok na ěeský národ. Dalším výnosem ze dne 28. května 1942, vydaným Daluegem, se zakazují s okamžitou platností všechna česká shromáždění, sportovní podniky, divadelní představení a jiné kulturní podniky a stanoví se uzavírací hodina na 10. hod. večerní. Výslovně se stanoví, že zákazu nepodléhají německé podniky jakéhokoliv druhu.
Aby vynikla lépe rozsáhlost policejní akce a všech německých opatření po atentátu na Heydricha, citujeme zde hlášení německé kriminální policie - vedoucí služebny v Praze ze dne 23. června 1942, značka K I/2 (FK) Nr. 295/42, které je adresováno veliteli bezpečnostní policie a SD (státní bezpečnosti) Böhme-mu. Hlášení zahrnuje všechna opatření v časovém úseku od 27. května do 18. června 1942.
Praví se v něm v podstatě toto: Přesto, že byl na policejní akci po atentátu na Heydricha uvolněn všechen po ruce jsoucí personál německého a protektorátního aparátu, bylo přiděleno od 3. června 1942 ještě sto dalších kriminálních úředníků z říské kriminální policejní vedoucí úřadovny v Praze. K akci bylo použito útvarů SD, německé pořádkové policie, branné moci a strany. Vyšetřování a prohlídky se prováděly po stránce osobní i věcné a to zvláště na území Velké Prahy a v Čechách i na Moravě. Bylo kontrolováno všechno: obydlí v celých čtvrtích pražských, na samotách, v koloniích, v biografech, v lázních, noclehárnách a různých zločineckých úkrytech, v hostincích, hotelích, ve vlacích a pouličních drahách, povozech a na parnících.