Na výroční členské schůzi ZO ČSBS v Oáze konané dne 29. listopadu bylo v diskusi poprvé zveřejněno, že vzniklo Občanské sdružení Lidice.
        Jediným orgánem pro styk s veřejností byla výborem sdružení vybrána internetová aplikace uložená na adrese www.lidice.cz.  Zde se lze dozvědět o sdružení a jeho cílech podrobně.
        S ohlášením vzniku sdružení však zároveň vyvstaly mezi obyvateli (převážně těmi, kteří nemají k internetu osobní přístup), otázky na smysl tohoto sdružení. Výbor sdružení byl požádán, aby seznámil širší veřejnost v Lidicích s nově vzniklým právnickým subjektem na území obce, s jeho cílem a významem.
        Výbor sdružení dospěl k názoru, že bude vhodné seznámit veřejnost s podstatou a rámcovým programem Občanského sdružení Lidice prostřednictvím jediného fungujícího tiskového média v obci - Zpráv z Oázy.
        Tento článek však nemůže bezprostředně seznámit veřejnost s celým programem sdružení, zrovna tak jako nemůže poskytnout vyčerpávající informace o tom, co bychom rádi v souvislosti s myšlenkou Lidic uváděli na pravou míru. Proto jen v kostce:

        Občanské sdružení Lidice (dále jen sdružení) má sídlo na adrese 10. června 1942 č.p. 38, 273 54 Lidice, okres Kladno. Sdružení je dobrovolné, nezávislé a nepolitické a sdružuje členy na základě společného rozhodnutí o naplnění cílů sdružení. Sdružení je právnickou osobou registrovanou Ministerstvem vnitra ČR dne 3.9.2007 a bylo mu přiděleno IČO: 22668748.

        Cíle sdružení jsou následující:

    a) vytváření podmínek a podpory pro realizaci aktivit lidických občanů směřujících ke zlepšení kulturního a společenského života,
    b) zvýšení povědomí historického odkazu Lidické tragedie u obyvatel Lidic a mikroregionu Lidického potoka,
    c) trvalá péče o odkaz lidické tragedie a dohlížení nad dodržováním piety, kterou si lidická tragedie vyžaduje,
    d) příprava a dokumentace míst související s historií na katastru obce Lidice

    Pro naplňování těchto cílů zvolilo sdružení:
    a) spolupráci s dalšími zájmovými organizacemi a spolky působícími v obci i okolí,
    b) organizování besed, výstav a dalších kulturních a společenských akcí v prostorách Oázy,
    c) dobrovolnou práci při revitalizaci zanedbaného okolí obce,
    d) prezentaci výsledku práce na Internetu a publikační činností v jiných médiích.
    e) Vyhledávací činnost archiválií souvisejících s Lidicemi a jejich popularizaci prostřednictvím internetu, jako média nejbližšího mladé generaci, pro kterou má sdružení k dispozici právě zde, na internetu, více než deset aktivních dobových dokumentů s tématikou historie Lidic s celkem 686 stránkami textu a fotografií.
    f) Sdružení se snaží udržet v chodu Zpravodajství dříve zajištěné Obecním zpravodajem, jehož tištěné vydávání bylo pozastaveno. Pro návštěvníky portálu www.lidice.cz je připraveno přes dvě stě zpráv a stránek týkajících se dění v obci a okolí a to jen za rok 2007.

        O dalších článcích stanov Občanského sdružení Lidice se lze dočíst buď na shora uvedené internetové adrese, nebo prostřednictvím veřejné knihovny Lidice, která slouží jako veřejně přístupné místo k internetu pro občany i návštěvníky obce (viz internetová adresa  http://www.verejnyinternet.cz/vyhledej.aspx).
    O stanovy sdružení lze požádat písemně na adrese sídla sdružení.
    Valná hromada Občanského sdružení Lidice proběhla dne 12.9.2007.

    Dva splněné cíle na závěr tohoto roku.

        Jedním z prvních úkolů sdružení byl záměr docílit vyhlášení hrušně na Lidické pláni za památný strom uznávaný státem a státem chráněný. Tento úkol byl splněn a Zpravodaj o tom přinesl zprávu dne 18. října t.r. ve které se uvádí:
    Na Pietním území starých Lidic stojí poblíž bývalé obecní studny na pravém břehu potoka původní obecní hrušeň, která přežila vyhlazení Lidic. Tento strom byl vyhlášen památným stromem a byl zanesen Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR do rejstříku památných stromů České republiky pod kódovým označením 4930.
        Další úkol, který si sdružení vzalo za své, bylo přesazení trnky (švestky) z Liptálu, která byla vysazena na pietním území. Tento ovocný strom byl vysazen v rozporu s posláním lidické pláně, která je od konce války mementem nacistické zlovůle, kdy byly vymýceny všechny ovocné stromy v bývalé obci.
        Proto naše sdružení požádalo v polovině listopadu vedení Památníku Lidice o nápravu – přesazení jmenované dřeviny v období vegetačního klidu z pietního území mimo tento prostor.  V tomto kontextu požádalo sdružení rovněž o podporu Obecní Zastupitelstvo dopisem, v němž požadujeme podporu v této záležitosti. Bohužel na náš dopis zastupitelům jsme ještě odpověď do dnešních dnů neobdrželi.

        Sdružení bylo mezitím vyrozuměno dopisem PL  ze dne 3. 12. 2007, že k přesazení na základě našeho požadavku dojde. Úkol je již splněn, protože nové umístění švestky z Liptálu bylo vedením Památníku Lidice vybráno a štěp přesazen. 

        V kontextu již těchto dvou splněných úkolů lze založení Občanského sdružení Lidice považovat za smysluplné.

     

     Dovolte mi, abych jménem výboru i členů sdružení popřál
        příjemné svátky vánoční a mnoho zdraví a úspěchů
        do nového roku 200
     
    Antonín Nešpor
    předseda sdružení
     

      V Lidicích dne 27.12.2007