Fandi, ale těm našim jinak.....!!!

    Jak jistě někteří moji spoluobčané ví,  živím se tím, že rozvážím zboží po Evropě se svým Fordem Tranzitem. Někdy se mi stane, že nemám tzv."zpátečku" což je náklad do ČR a tak musím zůstat přes víkend na místě v cizí zemi. Toto se mi také stalo loni v Anglii. Můj dispečer mi v pátek nesměle oznámil, jestli mám dost peněz, že budu muset zůstat v Portsmouthu a nakládat až v pondělí. Moc mne tím nepotěšil,ale přeci nepojedu zadarmo domů.
 
    Vzhledem k tomu, že mám rád fotbal, tak jsem si po ohřátí a následné konzumaci konzervy, začal hledat nějaký Sportbar,kde bych se díval na televizi. Přišel jsem do pěkné hospudky,která měla velkou plazmovou televizi přes celou stěnu. Před touto bylo asi 5 stolků,ale všechny byly prázdné.Zrovna byly v TV dostihy,ale  prostřihy upozorňovaly,že bude zápas FC Portsmouth proti Newcastle United. Byl jsem radostí bez sebe,ale to jsem ještě netušil co mne  potká.
 
    Usadil jsem se hezky v koutku abych nikomu nepřekážel, dal jsem si jedno místní pivo, a najednou před začátkem zápasu se do hospudky nahrnulo asi 30 chlapů,kteří měli kolem l30 kg,kožené bundy,kožené kalhoty a šály místního FC. Zápas začal vcelku náporem domácího FC a chlapi,kteří si nesedli ke stolkům,ale stáli všichni " u pípy", byly spokojení. Najednou se Newcastle United ujali krásnou střelou Alana Shearera vedení 0:1 a já jsem zvedl radostně ruce nad hlavu. To jsem neměl dělat, to bylo řečí a pískání. Asi za lO minut domácí vyrovnali.Já jsem myslel, že jsem na stadionu, hospoda se třásla v základech a rámus byl hrozný. Ve druhém poločase se však United ujali znovu vedení na 1:2 a já znovu radostí zvedl ruce nad hlavu. Samozřejmě, že jsem v tu dobu byl jediný kdo měl radost. Co se však nestalo: nikdy jsem se nikoho nebál, v mládí jsem se také s kluky porval,ale tentokrát mi zatrnulo: přišel ke mně chlap, potetovaný po celém hrudníku, l30 kg, 2 metry výšky, přinesl mi pivo, postavil jej přede mne na stůl a významně mi prsty položenými na moje rty, ukazoval Pšššt !!!. Jen jsem se schoulil do svého koutku a dál jsem sledoval utkání.
 
    Nakonec jsem zažil vyrovnávací branku domácích FC a pak to začalo nanovo. Rámus,pískání,potlesk a hromové , sborové " FC Poootsmůůůttt hip,hip".Chlapi se ohromně radovali a bavili.Ten obrovitý chlap si nakonec ke mně přisedl ke stolu a ptal se mne odkud jsem.Když jsem mu sdělil, že jsem z ČR a že za jejich milované FC hraje také náš bývalý reprezentant Patrik Berger, tak mi dokonce odpustil i to moje fandění a přinesl mi další pivo jako pozdrav příteli z ČR. To jsem si docela oddychl,že to dopadlo 2:2. Myslím si, že kdyby dal United další branku asi bych již ruce nezvedal.
 
    Nakonec to dopadlo dobře.Anglicky neumím ,ale nedovedete si představit jak si člověk u piva najednou  vzpomene na různá slovíčka z jejich jazyka.Bavili jsme se hlavně o fotbale, dále jako i u nás v ČR o politice i o ženských. Musel jsem slíbit, že když zase přijedu do jejich města, tak že musím jít do jejich hospůdky,protože oni tu mají "zcela určitě nejlepší pivo na světě" o čemž jako člověk,který má rád české pivo, bych silně pochyboval, ale v tu dobu jsem jim to přece nemohl vyvracet.
 
    Byl to pro mne jeden z mých úsměvných zážitků(kterých mám mnoho) z cest po Evropě.Rád na to vzpomínám a cestou do ČR jsem se v autě jen usmíval,jak je ta naše milovaná hra po celém světě oblíbená.
    Příště Vám napíšu(jestli Vás to bude zajímat) jakou jsem měl zatím nejdelší cestu a co jsem zde zažil a viděl.S pozdravem "Sportu zdar a fotbalu zvláště"

V. Stach

psáno pro LZ  prosinec 2006  zde uveřejněno se souhlasem autora