EVROPA PRO MÍR !

      Važení spoluobčané,

    jelikož se blíží termín konání konference o radaru v Brdech 20.10.2007 (přesněji v Březnici u Příbrami) dozvěděl jsem se v této souvislosti o prohlášení:  "Za Evropu bez jaderných zbraní !"  v němž  vědci a umělci, vojáci i pacifisté, ženy i muži, mladí i staří na celém světě říkají, že: "válka je katastrofa!"

    V kontextu doporučuji si přečíst  články na adrese:
http://www.europeforpeace.eu/news.php?id=20&country=cz&sign_decl=1
při čemž se zde, na této adrese můžete svobodně vyjádřit k tomuto prohlášení.

    Protože jsem již upozorňoval na obdobné téma v článku 10.8.2007 Mírová deklarace Nagasaki 2007, ale bližší informace z obce neznám, vyzývám čtenáře k přihlášení se k propagaci míru, protože právě pohnutá historie Lidic má k tomuto tématu  stále co říci.  

* * *
 
    Vasta Parkanová, ministryně obrany ČR, na webových stránkách http://www.radarbrdy.cz/ naznačuje že „Nabídka na zapojení do systému protiraketové obrany je pro náš stát historicky první možností, kdy může svobodně rozhodnout ...“, což může občany naplňovat dojmem, že lze o instalaci radaru ještě veřejně diskutovat.  (Že by došlo na referendum k této otázce?) Ovšem je nutno rozhodovat bez emocí, jak nabádá ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.
 
Zatímco Václav Havel, bývalý prezident ČR tvrdí, že: „Americký projekt je koncipován jako první krok k obraně celého euroatlantického prostoru...“, Velvyslanec USA v České republice Richarda Grabera zatím jen věří, že se jedná o budoucí bezpečnost Evropy, České republiky i Spojených států.
 
    Konfederace politických vězňů ČR vydala prohlášení:  "O obraně vlasti a spojenců se nehlasuje !"

    Tak to je pár postřehů k dnešní situaci.
 
    Problém diskutabilnosti radaru a americké základny u nás je ale asi jinde.
 
    V minulém týdnu v televizi vystoupila Madeleine Albrightová a prohlásila, že právě ona zajistila členství ČR v NATO.

    Bylo by dobré si připomenout, co předcházelo vstupu do NATO, jak jsme si o tom mohli přečíst jednotlivé názory:

    1. dubna 1997 - Referendum o vstupu České republiky do NATO je podle prezidenta Havla v podstatě nesmysl. Žádná země při vstupu do Aliance referendum nepořádala, s výjimkou Španělska, které toho pak litovalo. Aliance je vlastně smlouvou mezi státy, a proto není nutné o ní rozhodovat referendem, míní Havel.

    13. června 1997 - Předsednictvo ČSSD schválilo dokument, ve kterém se dále hlásí k referendu o vstupu do NATO, k bezjadernému statutu České republiky a k neumisťování cizích vojenských základen v republice.

    12. března 1999 - Česká republika se oficiálně stala členem Severoatlantické aliance. Ministr zahraničí Jan Kavan a jeho kolegové z Polska a Maďarska Bronislaw Geremek a János Martonyi odevzdali ve městě Independence v americkém státě Missouri ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightové ratifikační listiny o vstupu svých zemí do NATO.

Na závěr několik otázek.
    Lze snad z toho všeho usuzovat že za nás rozhodoval někdo jiný?  Nebude nynější umístění základny na Brdech v rozporu s přijatým dokumentem ČSSD o nerozmisťování cizích vojenských základen v republice? Nezbavili jsme se základen  s raketami, abychom přijali další cizí základny?
 
    Můžeme se o tom o všem svobodně rozhodnout,  jak tvrdí ministryně obrany, Vlasta Parkanová ?
 


Pro zpravodaj 13. října 2007  Antonín Nešpor