Renáta Kaiserová vystavuje v Lidicích od 14. listopadu 2007.

   Akademická malířka Renáta Kaiserová se narodila v Kladně 12.11.1962. Vystudovala Hollarovu střední výtvarnou školu, dále pokračovala na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

    O jejích výstavách pořádaných doma i ve světě by se dala napsat kniha, ale o čem je nezbytné se u této umělkyně zmínit je její vlastní "školička", jak jí sama nazývá. Otevřela ji vroce 1998 a dala jméno "Vějířek". Jejími žáky jsou děti s výtvarným nadáním.
    Abychom nechodili daleko, jedním žákem "Vějířku" je v Lidicích známý student Aleš Kachlík.

    Ale k paní Renátě.

    V jejím životě hraje umění hlavní roli. Je všestranná. Vytváří grafiky, maluje, kreslí a z pískovce sochá krásné skulptury,  z nichž jsou nejpůvabnější rozšafné hlavy žen.  Její drobné grafiky a Ex-libris mají nezaměnitelný styl. Její umění je také  obdivováno ženami,  protože vytváří šperky z kůže. 
    Známá z výstav vlastních, navštěvuje ale pravidelně i výstavy jiných umělců pořádané na Kladensku. Je členkou Buštěhradského pěveckého sboru, který každoročně doprovází tryznupři výročí u společného hrobu lidických mužů.

    Vzpomínám na setkání s ní na výstavě v Lidickém dvoře u Slaného. Bylo tehdy velmi špatné počasí, ale Paní Renáta pod deštníkem zářila, jakoby sluníčko ani nezašlo za mraky.

    Viděl jsem jí i při práci tiskařské, to když byla odděna v jutovou zástěru, jíž tiskařská barva tolik neuškodí. Tiskařina sama je alchymie a co grafický list, to vlastně originál, protože se barvy na předlohu vrství a překrývají a po každém protažení papíru s předlohou pod válcem se předloha vyčistí a barvy nanášejí znovu ve stejném pořadí.

    Těším se na její výstavu. Přijdou-li na vernisáž všichni  žáci "Vějířku", nebude na mramorovém sále k hnutí.

    Protože jsem již nějakou její vsýtavu absolvoval, rád i tentokrát pro ni připravím sérii nálepek, které bude moci přátelům a známým rozdat.Psáno pro zpravodaj 24. října 2007 Antonín Nešpor  foto: ak. mal. Renáta Kaiserová na výstavě v Lidickém dvoře  3. srpna 2001 (archiv autora)