Jen se to na nás hrne, aneb pelemele tohoto týdne.

    Včera ve čtvrtek se hrál jazz v Ateliéru Vít Fiala basa, Jiří Růžička klavír, Lee Aandrew Dawison zpěv. V lokále i v salonku nabito, že se sedělo i na všech barových židličkách, zatím se nestálo jako v úterý v Lucerně.

    Před tím odpolední schůze svazu bojovníků po níž a to bylo pro naše sdružení hlavní jsem se dozvěděl, že švestka bude z pietního území přesazena, jak to vypadá až na jaře. No uvidíme!

    Středa proběhla daleko klidněji, ale o to s větší účastí. Ve státní vědecké knihovně na Kladně se křtila kniha Kladenský uličník. Přijel i hejtman ing. Petr Bendl. Za předsednický stůl přišel pokřtít knihu i pan doktor Kuchyňka, jako nakladatel za kladenské muzeum a pak hlavně autor pan Jaroslav Vykouk, který o uličníku mluvil velice zasvěceně a přiblížil některé pikantnosti, se kterými se setkal, při sestavování textu knihy. Když se slučovalo Kladno z přilehlých obcí vznikaly duplicity v pojmenování ulic. Samozřejmě, že vedla jména ulic jako třeba Palackého a jiných národních velikánů. To se postupně odstraňovalo a tak vznikly ulice, které měly postupem času jmen několik. Jen jednu za všechny. Čermákova ulice byla původně pojmenována jako pátá ze šestnácti ulice značených římskými číslicemi na Novém Kladně. Po zbourání dělnické čtvrti Nové Kladno ( od Lidového domu do Rozdělova po pravé straně, kde jsou postaveny věžové domy končící u obchodního domu Billa), byla Čermákovou nazvána ulice původní ulice Boženy Němcové, posléze Gottwaldovy.

    Proč právě Čermákova, takové obyčejné české jméno?, to se dozvíte v nově vydané knize, tamtéž i jak Antonín Čermák zachránil život americkému presidentovi. 

    V úterý se otevírala výstavu svých obrazů a grafik paní Hana Čápová v Ikaros Galerii Antik ve Slaném. Připomeňme si její mistrné grafické listy alespoň jedním, věnovaným postavám Osvobozeného divadla.

    V úterý byl ale hlavně ve znamení Tommy Emmanuela v Lucerně, asi ho připomínám velice často v poslední době, ale to co nevíte, že jej také průběžně při práci poslouchám. Poslechně te si jeho nádherný všestranný přednes.

    V úterý se také v Oáze slavilo deset let od položení základního kamene. Bylo to odpoledne plné povídání a přátelských setkání s panem Dr. Uhlem brémským biskupem v.v., s paní farářkou Brodskou se členy zastupitelstva i výboru svazu bojovníků.

 

    No jsme na začátku. V pondělí se připravovaly pro všechny akce nálepky a dárky.

    Ještě že začíná víkend.
    Ale ani přes něj se nedá o “klídečku” mluvit. V neděli je přeci rozsvěcení vánočního stromu v parku před Obecním úřadem od 17 hodin.
    Vezměte děti, zvonečky a svíčky sebou.

    Ale ani potom nebude klid, ale krásný koncert, o kterém bych ale nerad psal předem.    No a hned po neděli (v úterý) nás čeká v galerii paní nakladatelka Kopecká s besedou s panem PhDr. Zdeňkem Mahlerem a další jeho zajímavé vyprávění i o knize Ano, Masaryk


Pro Zpravodaj 30. listopadu 2007 napsla Antonín Nešpor  Reprofoto autor