Pálení hodin. 

     Pro nás nezvykle, oslavují zimní slunovrat v Británii.
    Město Brigton, letní sídlo anglických panovníků, leží přímo na břehu moře na jih pod Londýnem, poblíž nultého poledníku.
    Právě zde se odehrává každý rok před okny domu princezny Charloty ( Marine Parade 68) na pláži velkolepá oslava nejdelší noci v roce. Vlastně se neoslavuje nejdelší noc, ale očekávání prodlužujících se dnů.  Jedná se o prastarý pohanský zvyk, který slavili všichni předkové a nejen naši, ale na celém světě od nepaměti, mnohem dříve, než vznikla oficiální náboženství a následně i církve.
 
    Noční obřad se jmenuje Pálení hodin. Skoncování s dlouhými nocemi nemá ale pevná pravidla. Někdy přijdou jen lidé s lampióny, nebo s pochodněmi, nebo svíčkami a zapalují hodiny ve formě hranice dřeva, nebo vytvořených obrovských číslic. Letos se například pálila, jako dům vysoká, dřevěná věž s hodinami stojící uprostřed ohnivého kruhu.  Podívanou uvedl velkolepý ohňostroj.

    Jak slavili slunovrat Slované buď čtenáři vědí, nebo se mohou dočíst v kostce ve článku na webu na adrese:
http://www.e-stredovek.cz/view.php?nazevclanku=zimni-slunovrat-a-stari-slovane&cisloclanku=2007120002 

    Na střeše domu princezny Charloty je umístěna shodou okolností meteorologická stanice doplněna webovou kamerou, jejíž adresu zde uvádím: http://weather.up4it.com/  Stacionární webkamera zobrazuje úsek pobřeží s Brightonským molem, světoznámým převážně z filmů.
    



Pro Zpravodaj připravil 22.12.2007 Antonín Nešpor  foto i text Pavla Nešpor Bellisová Brighton.