MDŽ má bezmála stoletou tradici. 

    Mezinárodní den žen vznikl jako výročí stávky newyorských žen v roce 1909.

        Den žen, je poprvé navržen v roce 1907 na sjezdu socialistek ve Stuttgartu rakouskou delegátkou  Podle tohoto návrhu by se měly ženy v určitý den v roce veřejně scházet a žádat volební právo.  Shromáždění za volební právo žen se konalo už 8. března 1908 v New Yorku. Tento návrh zopakovala v roce 1910 na mezinárodní konferenci žen v Kodani Klára Zetkinová a uspěla s ním.

    O rok později, v roce 1911, se ženy sešly v Německu, Rakousko-Uhersku, v Americe, ve Švýcarsku, v Rusku a v Dánsku a požadovaly právo na práci a na odborný výcvik a skoncování s diskriminací.
 
    Na Den žen v roce 1914 protestovaly ženy proti zbrojení a za propagaci mírových myšlenek, požadovaly přístup žen do veřejného a kulturního života, a žádaly občanskou a politickou rovnoprávnost.
    Ruské ženy poprvé slavily MDŽ 8. března 1917 na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v Petrohradě.
    Den žen se začal slavit 8. března pravidelně až po první světové válce.

    Od roku 1975 se tentýž  8. březen připomíná jako Mezinárodní den solidarity žen všech zemí za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

    V roce 2001 při příležitosti MDŽ vyzývá generální tajemník OSN k zrovnoprávnění žen jako současný nejpalčivější problém v této oblasti.  Na tento problém upozornila i rada bezpečnosti Rada bezpečnosti, při debatě na téma ženy, mír a bezpečnost.

    Dnes jde o celosvětovou manifestaci za odstranění diskriminace žen a za jejich rovná práva. Slaví se v celé Evropě, Americe i Austrálii, i u nás.

    V našem denním tisku se můžeme dočíst dovětek, že v poválečném Československu tehdejší KSČ využila oslav MDŽ ke svojí propagaci.

    Bez ohledu na to co si o tomto svátku dnes kdokoliv myslí, nebo jej jakýmkoliv způsobem zatracuje a snaží z kalendáře odstranit, je MDŽ skutečně mezinárodním dnem, uznávaným v různých částech světa.
 
    Mezinárodní den žen má mezinárodní tradici, protože přežil i jiné režimy a má svoje opodstatnění pokud budou existovat  práva žen na jejich rovnoprávnost.

    Myslím, že ti co svátek slaví pramálo dají na ty, kteří ho haní a zatracují. Z dřívějška znám názor, že muži také svůj svátek nemají.  Kdosi dokonce vymyslel požadavek ŽDM,   "Žádáme den mužů!".  Leč v tom lze spatřovat jen nadsázku typicky českého humoru.
 
    Myšlenky MDŽ mají obrovský morální kredit, proti kterému jsou jakékoliv námitky bezzubé. 
 Chtěl bych touto cestou pogratulovat k Mezinárodnímu dni žen
všem návštěvnicím těchto stránek.
 


Pro Zpravodaj 8.3.2008   dle zdrojů  webu sestavil, komentář a přání přidal Antonín Nešpor  foto květů rybízu  autor