Veselé velikonoce a jak se stát členem fanklubu Michala Zelenky 

    Konečně jsem se dostal k rozesílání velikonočních pozdravů.
    Velikonoce letos začaly sněhovou pokrývkou a "prvnojarňodenním" počasím, zrovna, když jsme jeli doktorovi.  Záludnosti počasí zčásti přestáli v autě, kryti před tou slotou, ale stejně jsme promokli cestou k autu i k doktorovi.

    Vesele to tedy nezačalo.
    Škaredá středa byla opravdu škaredá a vypadalo to věru jako když se někdo na někoho škaredil. Možná že na tom Jidášově škaredění na Jéžíše asi taky něco bude.  Vzpomněl jsem si na ně, když paní sousedka Saidlová z Oázy přinesla čerstvě napečené "jidáše", Vonící pečivo, chutí připomínající vánočky i velikonoční mazance, možná také loupáčky, ale tvarově jsou to malinké pletence posypané mákem. Jako když uděláte na válečku těsta obyčejný uzel. I za ty prosté pečené  "uzly" patří dík paní Saidlové z Oázy.

    Naproti tomu dcera Pavla přivezla typicky anglické "Hot cross buns", které se v Británii pečou jen na velikonoce. V překladu  značí kořeněné hrozinkové křížové buchtičky, neboli  opět historicky "jidášky", avšak z ostrovů.
Ještě, že jsem si oboje vyfotil, protože už nejsou!  Kdepak, ať je to slavnostní pečivo odkudkoliv, je dobré všude na světě.
    Po dlouhodobých půstech si lidé začali s příchodem jara dopřávat.
 

*  *  *

    Každoročně se u nás o velikonocích dveře netrhnou a přicházejí návštěvy, už i přátelé našich dětí, i se svými polovičkami a také dětmi.  Nejinak tomu bude i letos.

    Stálicí těchto velikonočních návštěv na zelený čtvrtek a na velký pátek nebo v bílou sobotu je a doufejme že i nadále bude lidický herec a náš dobrý přítel a kamarád Michal Zelenka. Ne že by přišel pojíst ve čtvrtek nějaký ten salát z kopřiv, ani ne proto, aby připomněl, co se má držet na velký pátek, ani aby v sobotu začal s námi se všemi bílit stavení, jak to dělávali podle tradice naši dávní předkové, ale přijde jen tak popovídat o všem co se přihodilo od minulých vánoc.

    No nedejte mu svůj hlas, nestaňte se členem fanklubu Michala Zelenky.
Michale máš můj hlas a to že Ti fandím, dávám každoročně najevo. Přeji Ti a tvojí celé rodině pěkné velikonoce.
 

 

Pěkné velikonoční svátky přeje Občanské sdružení Lidice všem čtenářům zpravodaje.
 
 
 
České "jidáše"
 
Anglické "jidáše"
 

Pro Zpravodaj 21.3.2008 sestavil Antonín Nešpor