Díky Lidičtí

  
 Pietní vzpomínky na Lidické každoročně končí až v Praze v Dykově ulici, kde se narodily Lidickým ženám první pohrobci po zastřelených mužích. Položením květin uctíváme památku ve Strašnickém krematoriu  a na Kobylisské střelnici, kde bylo popraveno 26 lidických.
 
    Letos u krematoria pod Myslbekovou sochou ženy,  mezi květinami na dlažbě ležel malý kvítek rudé růže s kamínkem uprostřed. Na kamínku několik nápisů: Díky Lidičtí 10.6.1942, Díky G&K. 1)
 
    Je to vyjádření úcty neznámého člověka, který možná ani nepatří do okruhu pozůstalých po 2154 vlastencích, kteří zde mají uložen svůj popel.

    O to je jeho vzpomínka upřímnější!
 

 
 
 

Na Kobylisské střelnici  jsme potkali dvojici hlídkujících policistů z Prahy 8. V řeči s nimi jsme se dozvěděli, že kontrolu střelnice provádějí pravidelně denně několikrát. Mají špatné zkušenosti s výrostky, kteří zde ničí nápisové desky a sprejeři pomalovávají sochu ženy i žulový podstavec.
 
    Povzdech nad tímto stavem jen evokuje myšlenku, jaké by to bylo na pietním území Lidic, kdyby obecní zastupitelstvo vydalo patřičnou vyhlášku a policie by mohla dbát na dodržování. Pak by snad přestala jezdit po pietním území soukromá vozidla za účelem pofiderní rekreace.
    Jsou to však jen stálé stesky a volání po nápravě, které zatím nikdo neslyší a slyší-li, tak nedbá.

    V Kobylisích jsou napřed. Mají při vstupu na pietní území nepřehlédnutelné označení. 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 Autorem plastiky na Kobylisské střelnici, prohlášené usnesením české vlády ze dne 28. 2.1978 za národní kulturní památku, je renomovaný akademický sochař Miloš Zet. Usnesení vlády se též vztahuje na celé místo památníku Kobyliské střelnice. V prostoru památníku je kamenná mozaika, kterou na stěně vytvořil akademický malíř Martin Sladký a s ní souvisí i verše básníka Miroslava Floriana vtesané do betonového valu: "Zastav se na chvíli... krev naše vstoupila do této země, ale my znovu se vzpřímili".Pro zpravodaj 16. června 2009  připravil Antonín Nešpor
Díky G&K -  zřejmé poděkování parašutistům z operace Antropoid, Gabčíkovi a Kubišovi. (pozn. autora)