Pánové,  provozovatelé stránek www.struznice-jezve.cz,
    (otevřený dopis umístěný v návštěvní knize na zmíněných stránkách)

    to co se píše v tiráži vašich stránek je sice chvályhodné, ale přestože jsou to jinak pěkné stránky, zařazeny do projektu NK ČR nezaručuje vůbec to, že jejich obsah zůstane vůči naší republice korektní. Zřejmě se nikdo z Národní knihovny České republiky nestará o obsahovou náplň vašich stránek.
    Z téhož důvodu jsem před časem odmítl nabídnuté zařazení našich stránek www.lidice.cz do tohoto projektu, protože existovala jistá možnost, že by se dostaly nakonec postupným přibíráním dalších a dalších stránek, do pochybné společnosti jiných stránek, propagujících třeba i nacismus, nebo jej glorifikujících.

    Než jsem navštívil vaše stránky dostal se ke mě článek o nositelích Rytířských křížů z vašich obcí. Vypovídá o nacistické minulosti, vašeho kraje o kterém samozřejmě vím, protože jsem měl možnost se seznámit s příhraniční denacifikací z obou stran česko-německé hranice. Z německé strany však daleko přísnější, když z naší byla většina inkriminovaných osob odsunuta do Sovětské okupační zóny.
    Doposud jsem se ale nesetkal nikde na oficiálních stránkách s veřejným připomínáním osob spojených s nacismem, osob, které v prvních liniích „Bliztkriegu“ sbírali vyznamenání třetí říše. Osob, které v bojích s partyzány, chránícími své domovy před vpádem nacistů,  získávali válečná vyznamenání za boj z blízka. Tedy až na těchto vašich stránkách.

    Když pochopil celý svět téma Hitlerovy války, je docela logické (po sjednocení protihitlerovské koalice, pozdějších vítězných mocností), že to ani jinak s OSOu dopadnout nemohlo.  Jenomže na rozdíl od některých našinců se pozůstalí po nacistech v Německu jejich příslušností veřejně nechlubí a nevytahují válečná vyznamenání svých bližních, získaná při dobývání „Lebendsraumu“ na odiv ostatním. Němci se za nacistická zvěrstva dodnes stydí a právem se někteří omlouvají, čímž samozřejmě chrání svoje padlé nacisty, o kterých se sice ví, ale nemluví o nich jako hrdinech. U nás je ale nemá vlastně kdo chránit. Pozůstalí byli většinou odsunuti čímž příslušnost celých rodin k obcím v pohraničí skončila. Válečné kříže ale zůstaly a teď komusi vypadly ze skříně.

    Vaše stránky začínají rádoby pod vlajkou demokracie a svobody slova takové vyznamenané jedince vyhledávat a jejich činnost prakticky dávat na odiv. Pokud to míníte upřímně, abyste do detailu seznámili obyvatelstvo v kraji s místní historií, musí to být vyvážené, nikoliv jednostranně glorifikující význam osob spojených s nacismem.  Jejich předností totiž nebyla válečná udatnost v boji za čsl. republiku, ale jejich zbraně byly namířeny proti ní a tak jsou jejich zásluhy pro nás, žiíjící v české kotlině nepřípustně zločinné.
Vypadá to, že s tímto názorem dost brzo narazíte na odpor těch, které nacisté perzekuovali už jen třeba říšskou anexí Sudet.

    Protestuji proti glorifikaci nacismu jakýmkoliv skrytým způsobem.

    Bylo by tedy dobré, kdybyste si uvědomili v jaké zemi žijete a pokud zde chcete veřejně oslavovat nositele nacistických vyznamenání, že přinejmenším sejete vítr.
 

 Pro zpravodaj 8. ledna  2011 připravil z došlé pošty  Antonín Nešpor