Z Ravensbrücku do Lidic.
    Z německého originálu "Von Ravensbrück nach Lidice" Lieberose (MOZ)
    od Jörg Kühl 17.05.2012 22:37 Uhr Red. Beeskow,
    přeložila paní Gita Rosická

Takový tělesný výkon bychom  od této drobné ženy neočekávali. A přesto se Milena Mestecká vydala na 450 km dlouhou pěší túru z Ravensbrücku do Lidic. Svou túrou by chtěla 42-letá Pražačka upozornit / vzpomenout  historickou událost: na konci války se pět žen z koncentračního tábora Ravensbrück odpoutaly od kolony, která byla se svými SS-hlídači na útěku před postupujícími oddíly Rudé armády a vydaly se na vlastní pěst do vlasti. Protože nemohly počítat s pohostinností ve městech a vesnicích, používaly ženy vedlejší cesty, aby se dostaly ke svému cíli.

    Ženy ale nevěděly, že v roce 1942 nechaly německé oddíly Lidice srovnat se zemí jako odplatu / pomstu za atentát na Reiharda  Heydricha.
    Směřovaly tedy k domovu, který byl úplně zničený.
Milena Městecká se starostou města Lieberose panem Manfredem Liescheski
    Starosta města Lieberose pan Manfred Liescheski předal Mileně Mestecké knihu o Lieberose. Pražačka se zastavila v Lieberose.

    Milena Mestecká se zabývala historií a osudy pěti žen.
    Jim věnovala své myšlenky během svého pochodu.
    Na celou trasu plánovala 14 dní, to je 32 km denně.

    „Když pomyslím , jak musely být ženy vyhublé a vyčerpané, připadají mi moje bolavé nohy jako maličkost.“ říká Pražačka hrdě.
    V Lieberose, kde se ve středu zastavila, byla velmi srdečně přivítána. Starosta pan Manfred Liescheski byl předem e-mailem „varován“ očekával turistku s knihou o Lieberose. Připravil také pro ni ubytování.

    V příštím roce by chtěla paní Milena Mestecká znovu projít region, ale s lidmi, kteří ji budou v každé etapě doprovázet.Pro zpravodaj 19. května 2012  připravil z došlé pošty Antonín Nešpor.