Hrušňová sbírka odvezena.Pětice Lidických žen které utekly z transportu smrti z Ravensbrücku a došly do Nového Boru (dle fotografie z 10.6.1945)
 
    "Den pro Lidice", Tak se jmenuje akce uspořádaná k 70. výročí vyhlazení Lidic v Tachově. Místní odbojáři společně s městem Tachov a místními církvemi a také s občanským sdružením Genové sady Tachovska připravili na 25. května 2012 sérii setkání místních obyvatel s lidickými.

    Do Tachova pojedeme besedovat dopoledne s žáky základních škol a odpoledne se pak v Genovém sadu uskuteční setkání u dceřiných hrušní naší památné Lidické hrušně. Tyto „posly naděje“ přijdou slavnostně přijmout do sadu zástupci města i kraje a budou posvěceny všemi pěti církvemi v Tachově působícími.
    Veřejného setkání se jako hosté zúčastní lidičtí, takže ústředním motem celého dne budou Lidice.

    Dnes odpoledne byly obrazy i další díla věnovaná hrušni odvezena do Tachova. Ředitelka muzea, paní doktorka Hutníková si osobně převzala umělecká díla, ze kterých se bude zítra výstava instalovat. Je s podivem, že se celá sbírka stále ještě vejde do osobního automobilu.

    Do Tachova se poveze rovněž jeden výjimečný obraz, znázorňující pětici lidických žen, které utekly z transportu smrti vypraveného z Ravensbrücku a dorazily do Nového Boru právě 22. května 1945. K výočí ukončení letošní rekonstrukce toho pochodu a na počest Lidických žen, nakreslila a darovala portréty mladá kladenská umělkyně, Raisa Alžběta Čampulková.

    Protože členové tachovské organizace ČSBS se několika etap pochodu také zúčastnili, ten obraz, jako zakládající artefakt tradice rekonstrukcí transportů smrti, jimi bude při vernisáži výstavy podepsán.

    Výstava v Tachově potrvá do konce června 2012.Pro zpravodaj 23. května 2012  připravil Antonín Nešpor.