"Hrušeň", jak všední téma pro tyto stránky?
 
    Přesto nově objevené, pro návštěvníky Radničního sklípku na radnici v Liberci.
Václav Forlík Očitý svědek olej na plátně
    Včerejší podvečer zde byla uspořádána vernisáž výstavy sbírky věnované Památné Lidické hrušni. Je to letos již třetí výstava a od založení sbírky v roce 2008 osmá. Mimo Oázu v Lidicích, kde se vystavuje každoročně v den jarního shromáždění u Památné Lidické hrušně je to třetí výstava v jiných místech republiky. Výstavu už shlédli také návštěvníci muzea T.G.Masaryka v Lánech, na zámku v Tachově a nyní ji mohou shlédnout v Liberci.

    O tom, kde všude se výstava uskuteční, záleží na zájmu měst, která o uspořádání výstavy požádají.
 
    Hosty a návštěvníky vernisáže přivítala paní Zdena Kotková dcera Lidické ženy.
    Vernisáž zahájila krátkým proslovem primátorka Liberce paní Bc. Martina Rosenbergová,  která prohlásila m.j.:
    "Věřím, že se všichni návštěvníci této jedinečné výstavy ztotožní s mým názorem, že tento počin je působivým a emotivním vyjádřením vzpomínky na oběti lidické tragédie. Mimo to ale také nadějí, že se podobná událost, při které umírali nevinní, nebude už nikdy opakovat."

    O tématu výstavy a jejím vzniku vyprávěl pan Antonín Nešpor, předseda občanského sdružení Lidice.
 
    Vernisáž přišla podpořit paní Marta Kotová, předsedkyně Historické skupiny Osvětim  a držitelka medaile za zásluhy o stát. Vernisáže se zúčastnili rovněž zástupci Židovské obce z Liberce a odbojářských organizací ČSBS, ČsOL a Klubu českého pohraničí.
    Hudební vložku zajistila slečna Barbora Kolafová, posluchačka pražské konzervatoře, hrající na pozoun.
 
    Co napsat o výstavě více?
    Asi je třeba ji vidět! Možná v těchto dnech v Liberci, nebo si počkat, až budou exponáty převezeny do míst čtenářům bližších.

    V každém případě je vhodné podpořit Lidickou hrušeň v anketě „Strom roku 2012 - strom s příběhem“, jejíž finalistkou byla Památná Lidická hrušeň nominována za středočeský kraj a na tento titul „kandiduje“.kliknutím obrázek zvětšíte
                                 


Pro zpravodaj 17. července 2012  připravil Antonín Nešpor.  Foto Pavla Nešporová a autor.