Vážení přátelé - Lidičtí, bez ohledu na generace.

    (Reakce na zveřejněné dopisy ředitele PL.) 

    Myslím, že vyřešení přechodů přes "betónku" nebo také postaru "státní silnici" , je dost akutní, protože nehod - i smrtelných v těchto místech, ročně přibývá. Zdá se, jakoby se i Buštěhrad od tohoto problému distancoval. Například vytvořeným valem za jehož vrcholem už nejsou vidět pomalu ani střechy nově postavených domů na bývalém poli zvaném Chmelnice.
    Stačilo by protáhnout Tokajickou ulici až za křižovatku o padesát metrů i s chodníkem skrze ten val a byli bychom v Buštěhradě v Kaštanové ulici, která shodou okolností právě zde za valem končí. Jestli se nemýlím, tak jsou tam na konci hliněného valu, asi k tomu účelu připravená jakási vrata.

    Křižovatku by vyřešil jeden středně velký kruhový objezd, kterých vidíme v okolí desítky. Malých, kde se pomalu ani autobus neotočí, ale i velikých, jako jsou při vjezdu do Lán.

    Jenomže to by se nad tím musela zamyslet celá vesnice, sejít se a začít prosazovat, to co je potřebné pro nás i budoucí. Nebo snad přestaneme do Buštěhradu a zpět chodit pěšky?
    Nepřestaneme, ale budou další maléry a mrtví.  Vzpomínám na Josefa Kalnedu, byl to dobrej chlap! To bylo ještě v době, kdy tu byl funkční přechod. Dnes???

    To co silničáři udělali s bývalou křižovatkou je paskvil, který sice může být přesně podle předpisů, ale nikoliv podle zdravého rozumu.  Přechod pro chodce zamazali a tedy tam de-fakto i de-jure úplně chybí.
    Tak je neštěstí nasnadě!  Nejhorší je na tom to, že ohroženi jsou nejen děti a i dospělí, ale snad nejvíce starší a pokročilí.
 

    K samotnému dopisu pana ředitele - vybráno z došlé pošty:
    Dopis sám o sobě nic neřeší, jen žádá, kde by se namísto toho mělo jednat, nikoliv však  PL, ale obec Lidice.

    Teď pan ředitel  "Bycha za ušima hledá", když před časem schůdné a bezpečné, navrhované řešení s umístěním  autobusových zastávek na místě parkoviště u muzea (nyní trvale veřejného tržiště), zjevně svým nesouhlasem zablokoval, snad jen kvůli tomu, aby nepřišel o kšeft, z nájmu obchodů zde umístěných.
    Bezpečnost lidických občanů šla tenkrát, asi na úkor "kšeftu",  stranou.
 


    Co ale dálšího k dnešní situaci v obci napsat?

    Je vidět, že s Lidickými, pan ředitel PL "jakoby táhne za jeden provaz“, ale bohužel hlavně jen před televizními kamerami.  Jinak by totiž už dávno, od loňského léta, Rozeznění na Pietním území neběželo, jelikož si to Lidičtí nepřejí, tedy až na pana K.,  kterého není teba jmenovat a který už asi jiný, v tom dobrém slova smyslu, nebude.
    Lidičtí si nepřejí dílo plné vymyšleností, které sem nepatří.
 

    Ministryně kultury sice slibuje nápravu, leč ta nepřichází. Její kroky jsou příliš měkké, snad aby neprobudila vášně. Naopak tím, že nic proti projektu Rozeznění zjevně dodnes neudělala a projekt běží stále dál, dosáhla jen toho, že vznikl m.j. film Rozezlení, který se stal jen další rozbuškou, v už tak vypjatých vztazích, kdy se Lidičtí cítí ve svém rodném prostředí být ustrkováni.
    Ale abychom paní ministryni nekřivdili, přeci jen se něco změnilo k lepšímu. Dokázala totiž ředitele PL dotlačit konečně k tomu, co na Pietním území, už sedm let stále chybělo a co jsme zdůrazňovali, a to: "Návštěvní řád Památníku Lidice".  Zrodil se až po přímé intervenci Lidických na ministerstvu kultury 6. srpna 2012.
 

    Duškův "dokument" Rozezlení navíc funguje, jako dobře cílená reklama na Faltýnkovo Rozeznění, přičemž je reklama cílena na ty, kteří Rozeznění, alespoň podle příznivců projektu, „správně“ pochopili. Bohužel však nepochopili, že vymyšlenosti do historie, ani do Lidic nepatří, což platilo doposud, ale my se musíme se přičinit, aby platilo i nadále.
 
    Uvědomme si všichni, jak tu žijeme, že sice myšlenka NKP Lidice patří celému světu, leč údolí je naše, našich předků. Máme je tam, v údolí žalu, pochované.
    A my Lidičtí? - autentičtí svědkové a pozůstalí po nacisty perzekuovaných, bez ohledu na generace jsme svým předkům zavázáni; uchránit to údolí proti zkreslování významu Lidické tragedie, ať se děje, co se děje!

    Právě toto, bohužel dnes už PL, pod nynějším vedením nedokáže. Viz běžící Rozeznění a různé jiné aktivity, které na pietní území již z principu nepatří.
 

    Pan ředitel sice píše do televize, rádoby protestní a kritický dopis o Duškově filmu ale zároveň z nás Lidických, nechává dělat hlupáky blázny, a to třetími osobami, ale ve své režii. (viz herec Krytinář, který vystupuje jednak v kulturním pořadu v Lidické galerii ale v dokumentu se hned rozhovoří, a navíc kriticky na pietním území slovy:  "To Rozeznění nemůže nepovolit jenom blázen“.
    Koho těmi blázny myslí, jsme snad my Lidičtí.
 

    Tou další třetí osobou je v dopise jmenován "nadějný básník" (že by Mikeš?).  Dopisem řediteli ČT kvůli Rozezleni,  ředitel PL nás Lidické veřejně dehonestuje nejvíce tím, že dopis v plném znění zveřejnil na stránkách PL, na adrese:
http://www.lidice-memorial.cz/ViewAttachment.aspx/priloha.pdf?AttachmentID=468
 
    Podotýkám, že je jen velmi smutné zjištění, že se v dopise jmenovaný "nadějný básník" (jak vidmo asi z ředitelovy přízně, když jej tolik preferuje), o herci Krytinářovi vyjadřuje jako o "podivném človíčku" (sic!). Avšak i tento "podivný človíček" nás Lidické řadí v závěru filmu mezi ty hlupáky, kteří nedokážou pochopit Faltýnkových avantgardní umění, jak výše uvedeno.
 

    O avantgardním umění je všeobecně známo, že abstrahuje veškerá doposud platná pravidla. U umění se to ovšem snese, možná jej i rozvíjí, ale u historie je to zásadně nesmyslný hazard kvůli její budoucí interpretaci.

    Jinak řečeno rozemílání historických faktů nepodstatnými epizodami, které zásadně neprohlubují vůbec vědomosti o Lidické tragedii, ale naopak odvádějí posluchače Rozeznění od tématu, a z historie Lidic dělají selanku "a tečka", jak dodává na konci dokuemntu pan Nenutil.

    Faltýnkových Rozeznění nedbá pravidel, která náleží pietnímu území Lidic, a které my Lidičtí musíme i přes všeobecnou nepřízeň literátů a rádoby novodobých historiků, stůj co stůj uhájit.

 
   Přestože jsme se mnohokrát autorům projektu snažili vysvětlit, že se na pietním území může sdělovat pravda a nic než pravda, oni to nepochopili a s nimi to samozřejmě nechápou ani mnozí další, zpracovávaní reklamou na Rozeznění, ale od loňského jara i masivní mediální kampaní. viz například jeden za všechny člának Adama Drdy. http://hn.ihned.cz/c1-55787450-sudetacky-strasak-v-lidicich Zda-li a jak poškodil naše zájmy a pověst, jistě čtenář posoudí sám.

    Najdou se ale i objektivní zprávy  o celém projektu Rozeznění. Osamoceně tak vyznívá článek Alexandera Lukeše, který vyšel v Literárních novinách pod nadpisem "Rozeznění zatím nerozeznělo nic."                                                                 http://www.literarninoviny.cz/politika/domaci/9959-rozeznni-zatim-nerozeznlo-nic
 

    Na druhou stranu čemu se ale divíme, vždyť za ten projekt Faltýnkovi dostali cenu!  Velmi rychle a velice brzy. Ptejme se od koho ji ale dostali a hlavně za co ji dostali.
    Od Lidických nikoliv!
 
    Hodnocení Lidickými by samozřejmě pro běžného literáta, nebo umělce, či historika mělo být prvořadé měřítko hodnot. Faltýnkovi a spol. však ctí jiné hodnoty, než pochvalu od pozůstalých a přeživších. Těm se naopak v Duškově dokumentu jen smějí.
    Jaké štěstí, jaké naplnění své práce nacházejí v tom, že jiné jejich dílo traumatizuje. Jaké je to povyražení mít se dobře na úkor ponižovaných?
 

    V kritickém dopise ředitele PL do ČT je citovaná ironická pohádka od  "člověka, který zde prožil v posledních letech mnoho a zejména v kulturní oblasti se zde pozitivně zapsal" jak ho ředitel uvádí,  tedy od "nadějného básníka". Ten  přirovnává zcela vědomě výroční schůzi ZO ČSBS a scénu ze shromáždění Lidických „3G“, jiné v dokumentu vidět nejsou, ke "sletu komunistů". Toho se navíc zúčastňuje pravidelně "úplně hluchá a popletená kořenářka", jistě si každý domyslí, koho tím "nadějný básník" míní. Stačí si ten "dokument" pustit znovu.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10408111009-/212562262600004/
 

    To vše pod křídly ředitele PL, který tuto ostudnou kampaň proti Lidickým, zveřejněním na webu, spustil. Jeho výše uvozený dopis stojí za přečtení a prostudování v konfrontaci s promítnutým rádoby dokumentem Martina Duška, aby každý pochopil o co se vlastně v Lidicích jedná a kdo vlastně koho a co podporuje.
 

    Celá dnešní situace bohužel není pro Lidické vůbec přívětivá. Díky řediteli PL a jeho místním či cizím podporovatelům,  s tím ovšem hned tak asi nic neuděláme, obzvláště, když ho tu nadále drží MK a přímluvci z různých institucí se rovněž najdou.
    Chtělo by to vyvolat veřejné jednání o problémech v Lidicích i Lidických občanů, bez ohledu na to, že je v Lidicích vše rádoby zalité sluncem, jak každý měsíc dokládá obsah Lidického zpravodaje. Už rok chodí Zpravodaj kolem Rozeznění jako kolem horké kaše. Čím to asi je? ptejte se zřizovatelů, proč se veřejně neřeší, co by se mělo, co nás zajímá. 

    Přátelé, přemýšlejme a rozhodujme veřejně a společně, hlavně my Lidičtí, těm ostatním, do toho opravdu nic není a navíc nám stejně nepomohou, maximálně , jak dodnes vidmo, hodí klacky pod nohy.

 
    Otevřte si následující odkaz a přečtěte si hlavně podpisy uvedené v závěru otevřeného dopisu. Myslíte si o podepsaných, že jsou to opravdu blázni a hlupáci, jaké z jich dělají všichni okolo?
    http://www.obec-lidice.cz/e_download.php?file=data/editor/163cs_1.pdf&original=Vyjadreni+obcanu+obce+Lidice.pdf

 

 V Lidicích dne 23. března 2013 Antonín Nešpor
 V kontextu doby a z došlé pošty připravil Antonín Nešpor