Před týdnem jsme došli do Nového Boru ....
        A přitom se mi to už zdá nějak dávno!

    Chci vám všem poděkovat a připomenout, kdo všechno letos na trase byl, v příloze jsou všichni na fotkách.
    Na první cestě z Ravensbrücku do Crivitz mě dva dny z Karowa do Herzbergu doprovázely vnučky paní Kalibové – Šárka, Eliška, Klára a její kolegyně z práce Katka. Holky – velké díky! Netřeba podotýkat, že paní Kalibová z toho měla velkou radost. Na lidickém webu ve zpravodaji je od ní, paní Cábové a Skleničkové poděkování. Potvrdilo mi, že mělo velký smysl tuto cestu 46 lidických žen projít.

    Na druhou cestu z Ravensbrücku do Nového Boru nás vyrazilo první den šest – Katka zkušeně už potřetí na trase, dále „nováčci“ Andrea, Jarka, Alenka a Wolfgang z Drážďan. Měli jsme to v předvečer startu s perfektní prohlídkou, výkladem a péčí Sabine Arend z Památníku Ravensbrück. Prohlédli jsme výstavu, celý areál a bylo to samozřejmě poněkud tíživé ... Sabine s námi pak byla celý druhý den na pochodu, když už odjely domů Katka s Andreou. A Wolfgang se mnou pochodoval ještě třetí i čtvrtý den, po odjezdu Jarky a Alenky. Díky všem, vzpomínám na nymfy a vážky a jiné radosti...

    Šestý den do Fürstenwalde přistoupila Annegret, mluví skvěle česky, ale i rusky, anglicky, v Drážďanech pracuje v uprchlickém centru. Tři dny spala se mnou venku v lese, na zádech si nesla stan. Velké množství zážitků a životních zkušeností, na které jen tak nezapomenu.

    Už za půlkou trasy, jedenáctý den, se začala v Panschwitz napojovat česká cílová skupinka, nejdřív Lenka a Dála, malá a velkej, s vámi bych mohla chodit pořád, to byla vzorová souhra na cestě. Předposlední den v Neukirch nás dohnal znovu Wolfgang, neúnavný, na svůj věk s neuvěřitelnou fyzičkou. Pak ve Velkém Šenově dojela vlakem moje kamarádka Petra, na Vlčí Horu má sestra Inka a zbytek ToiToi družstva Renata a Eva. Takže ráno poslední den nás vyrazilo osm.
 
    Na Rybništi jsme přibrali ještě další - dojely sem na 11.30 dva vlaky: z Drážďan nám přivezli Annemarie, Hildegart, Thomase a Guntera, z Boleslavi mou maminku. Počet třináct lidí na trase jsme ještě nezažili. Ještě nás v Boru doplnila Pavla a Marcela z Lidic a k lípě jsme přicházeli v patnácti.

    Všem děkujeme za krásné uvítání, květiny, dary, za nádhernou atmosféru radosti z návratu. A také radosti z toho, že je tolik lidí, kterým v dnešní době záleží na uctění památky Lidic, lidických žen, obětí koncentráků a pochodů smrti a všech, kteří prošli za války utrpením.

    Napíšu ještě své dojmy, z obou cest tak, jak jsem se je snažila všem vyprávět už na trase. Pošlete mi své zážitky z cesty také, ať o pochodu nepíšu jen já.
     A sejdeme se doufám nejpozději na podzim!

    Míla
 Pro Zpravodaj z došlé pošty připravil Antonín Nešpor  Foto archiv autorky.