Vzpomínka na 15. březen.

    Docela všední, obyčejný den, jen se nějak hůř vstává. Za okny je sněhová plískanice a maminka do toho z ničeho nic řekne, "Venku je nečas, jako když nás zabírali v devětatřicátým Němci".

    Dnes je počasí stejné a tak ve vzpomínkách slyším maminku, jak vypráví o té hrozné době. Že najednou bylo všude plno hajlujících Němců a pak radující se němečtí vojáci, co všechno si, a jak lacino, mohou v našich obchodech levně nakoupit.  Salámy, jak nosili po náručích a pokřikovali po sobě na ulici a dávali si echo, kde se co dá koupit. Jako kobylky, na "československé úrodě!", tolik jich běhalo na Kladně po "Korze".

    Ne nadarmo se říká, že nás "okupovali" - jak je ta čeština přesná!
 

    Tak vnímali Kladeňáci vojsko, které k nám přijelo zavádět "nové německé pořádky".  Tak to viděla i moje maminka, když tehdy ve středu 15. března přijela do Kladenské záložny vybrat peníze aby mohly s babičkou dokoupit nějakou tu výbavu. Už jí bylo devatenáct a měla vážnou známost. Jenomže z toho nakupování nakonec nic nebylo. Plakaly s babičkou obě. Co se to jen děje, nevěda kdo to všechno zastaví?
 
 
    "Nové německé pořádky" proklamovala postupně všechna protektorátní kápa.
Když Hitler prohlásil, že: Češi musejí ze střední Evropy zmizet!, tak Henlein přidal:  Čechy byly vždy srdcem Germánie a že dějiny Čech jsou vlastně dějinami Říše. Jeho soukmenovec K.H. Frank nezůstal pozadu, když tvrdil, že si Češi nedokážou sami vládnout a tak touží po svém pánovi.

    Když  wehrmacht přitáhl do Prahy, tak si führer na Hradčanech připil "na vítězství" a podložil to známou větou: "Československo bylo slepé střevo Evropy, zasahovalo jako nestvůrný výběžek hluboko do našeho těla – proto jsem s ním skoncoval!"

    A to je tak v kostce vyprávění o začátku "Protektorat Böhmen und Mähren".
 

    P.S. Jak hitlerismus skončil, to by mohl vědět každý, bez ohledu na názory těch, co historii umě překrucují. Měli bychom si na ně ale dávat větší pozor, zvláště na ty, co chtějí například zrušit tzv. prezidentské dekrety a vymazat je z našeho právního řádu. Stejně tak na ty, kterým podnes vadí neplatnost Mnichovské dohody.pro Zpravodaj připravil  Antonín Nešpor, reprofoto autor.