Cínovec 1. června 2016

    Když se řekne Cínovec, většině postarších čtenářů to jméno připomíná chvalně známé předvánoční zájezdy, tehdy  ještě do Německé Demokratiké Republiky. Právě zde, na známé celnici, docházelo k různým nedorozuměním se členy celní správy, kdy převážené zboží mnohdy neodpovídalo ani finančním předpisům a mnohdy ani finančním možnostem turistů, kteří si směli do Německa převézt jen „kapesné“ ve výši několika desítek východoněmeckých marek.
    To je však minulost, kterou už dnes občané EU ani neznají.

    Abychom ale nezapomněli na důležitější okolnosti naší historie, tak jsme prvního června 2016 přijeli na pozvání pana starosty Pípala na Cínovec. Zde jsme si u dvou pomníčků opět připomněli první červen 1945, kdy se právě tudy vracela z lágru skupina čtyřiceti šesti Lidických žen do svobodné vlasti a u druhého uctili památku letců 8. Letecké armády USA, kteří zde zahynuli 19 dubna 1945.

Pietního aktu se zúčastnila z naší delegace paní Miloslava Kalibová a členové Občanského spolku Lidice společně se členy Spolku pro zřízení památníku lidických letců. K aktu byli přizváni i členové Severočeského leteckého archivu v Teplicích a další obyvatelé Dubí a Cínovce. Z Německa pak přijely i aktivistky, které se zúčastnily rekonstrukcí transportu smrti Ravensbrück – Crivitz.

Po všech oficialitách zakončených hymnou ČR a hymnou USA, nás pan starosta města Dubí, pan ing. Petr Pípal, pozval na velmi zajímavou prohlídku dubského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. Kostel byl vystavěn podle benátského kostela Santa Madonna dell'Orto, počátkem minulého století a je dnes chráněn jako kulturní památka České republiky.

Po prohlídce na zpáteční cestě delegace z Lidic navštívila ještě Lidický kříž v Košťanech.