Co dělali pořadatelé tohoto aktu - to snad není možné?
 

    Parafrázuji  jeden z momentálně dvěstědvanácti komentářů na Facebooku (FB) na adrese:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1334973109870573&set=a.120477794653450.12610.100000736890622&type=3&theater

    Je  podvečer 20. listopadu 2016 a diskuse na FB po týdnu stále neslábne. 282 čtenářů příspěvků se vyjádřilo k textu grafickými symboly. 227 aktivních čtenářů sdílelo příspěvek začínající imperativem „Protestuji!“.

    Protest jsem na FB vyvěsil před týdnem, hned poté, co se ke mně dostala fotografie se zprávou, že v Rakovníku na Husově náměstí se konal „Den válečných veteránů“ a na fotografiích je vidět pamětní deska se jmény letců RAF z Rakovnicka. Až potud by bylo vše v pořádku. Jenomže mimo dalších uniforem spojeneckých vojsk zde stafážoval člověk v nacistické uniformě SS ve funkci SS-Obersturmbannführer. Stejné distinkce nosili i váleční zločinci  jako byl Rudlof Hess, nebo Adolf Eichmann.

    Reagoval jsem a na FB napsal svůj protest.

    Odezvy na tento podnět stále nekončí, ale dnes je uzávěrka Obecního zpravodaje, tak abych to ještě stačil sdělit občanům Lidic, ve valné většině pozůstalým po těch, kteří měli v protektorátu co dočinění právě s nacisty a esesáky. Jistě od svých rodičů a prarodičů o  těchto lidských zrůdách slyšeli.
 
 

Rakovník Husovo náměstí dne 11.11.2016 Den veteránů
"Protestuji! 

Letos už druhým rokem v Rakovníku na náměstí u památníku rakovnických letců stojí čestnou stráž esesman a nikomu to nevadí.  
Je to náš člověk. Okolo něho jsou, doufám také čeští občané, vzdávající úctu těm kdo bojovali proti nacismu.  
Vzdát hold válečným veteránům u jejich hrobu, nebo kenotafu, není nic neobvyklého, leč aby při té příležitosti stáli čestnou stráž nacisté, resp. esesáci ( ve vojenském stejnokroji SS) je pro mne nepředstavitelné a nepřijatelné. Přesto se to děje minimálně v Rakovníku.  
Abych předešel nevhodným poznámkám, že esesáci byli také lidé, připomínám, že svojí vírou to byli hlavně nadlidé, kteří rozhodovali o osudech našich hrdinů a nejen našich. Takoví si nezaslouží být prezentováni při významných československých i mezinárodních výročích.  
Máme s esesáky svoje zkušenosti, i když dnes už jen zděděné. Mě například uloupil esesák Boehme moji sotva šestinedělní sestru Věnušku a dal mojí mamince „čestné slovo německého důstojníka“, že po výslechu jí miminko vrátí. Nestalo se! 
Proto protestuji proti prezentaci nacistických symbolů SS kdekoliv a kdykoliv, obzvláště pak při takových příležitostech, kdy vzpomínáme na naše hrdiny.  
Ti muži v uniformě SS v Rakovníku jsou výsměchem těm, na pamětní desce uvedeným."

     Význam protestu na FB spočívá nikoliv ve vyjádřeních, která jsou až na výjimky jednotná, ale v množství reakcí, které stále přicházejí. Je vidět, že téma odporu k nacismu je v naší společnosti živé a překrucování historie má tak stálé odpůrce, což je dobře. Čas od času se vyskytne nějaký historický exces.
Antonín Nešpor
předseda Občanského spolku Lidice


Ohlasy:
Pamětní desku instalovali v Rakovníku již v roce 2015
Ministerstvo obrany odsoudilo pietu, kde se objevil muž v uniformě SS