„Nezastaví mne ani to nejhorší …“
       (Název článku je vypůjčen z názvu knihy Eduarda Stehlíka „Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší … “.)
 
 
 
    V den, kdy se v Lidicích uskutečnila v Oáze beseda přeživších s účastníky štafety a kdy se připravoval start štafety Lidice Ležáky, jsme strávili v Dolních Vilémovicích.
    Byli jsme pozváni k pietnímu shromáždění uspořádanému k 105. výročí narození místního rodáka Jana Kubiše.

    Návštěvu Dolních Vilémovic jsme zahájili hned po příjezdu obhlídkou pěkně rostoucí Lidické hrušně, kterou jsme sem vysadili v listopadu 2014.  Před Obecním úřadem a kulturním domem v jedné budově, jsme si prohlédli instalovanou výstavu související s druhým odbojem. Na parkoviště přijela historická vojenská vozidla s ozbrojenými osádkami v dobových britských uniformách.

    Na návsi se shromáždili místní i přespolní hosté.
    Po uvítání panem starostou se shromáždění odebrali k rodnému domu rotmistra Jana Kubiše, dnes uspořádanému jako jeho muzeum.  Před pomník národního hrdiny, obklopeném čestnou stráží, byly pokládány věnce a kytice. Na závěr pietního aktu nad Dolními Vilémovicemi přeletěl vrtulník z vojenské základny v Náměšti nad Oslavou.

    Po té jsme si prohlédli expozici muzea.
    V kulturním domě následoval další program,jehož součástí byla i přednáška Jaroslava Čvančary.

    Bývalou paní starostkou paní Jitkou  Boučkovou jsme byli představeni rodinným příslušníkům Josefa Kubiše. S těmi jsme pak strávili celé odpoledne, a věřte, že bylo o čem si povídat.
 
    V závěru dne jsme se přesunuli do Ležáků.
    Cestou jsme navštívili památník generála Svatoně a kapitána Sošky v Proseči, kde jsme v listopadu 2015 také vysadili hrušeň.