Dubnové slunce povytáhlo květy hrušně letos o 14 dnů dříve.

    A tak vítala hrušeň účastníky shromáždění místo květy, jarně zelenými lístky.  V sobotu 27. dubna 2019 to vypadalo od rána všelijak, snad že shromáždění  zmokne. Po poledni se ale vyjasnilo a to vydrželo až do pozdního odpoledne.

    U hrušně se letos sešlo něco přes sto návštěvníků Pietního území.  V pořadí už dvanáctému shromáždění přijel z Roudnice nad Labem Fojtův komorní sbor, aby shromáždění zahájil a pak také ukončil národní písní.

    Jako každoročně přišel přednést kus historie pan Stanislav Motl. Letos připomněl hrůzostrašnou závěrečnou kapitolu druhé světové války. Těsně před osvobozením republiky křížem krážem projížděly a procházely pochody smrti. Němci evakuovali koncentrační tábory. Podle příkazu velitele SS Heinricha Himmlera  měly být koncentráky zlikvidovány aby se nepřišlo na to, jak Němci s vězni zacházeli. Díky blížící se Rudé armádě se jim to ale nepovedlo. Přesto právě v posledních dnech války zahynuly tisíce běženců hladem a vyčerpáním, nebo je Němci zavraždili.
 
    Po ukončení vzpomínky a uvítání hrušně do dalšího roku jejího života zazněla závěrečná píseň a shromáždění se přesunuli do Oázy.

    Zde Roudničtí pěvci, pod vedením manželů Zuzany a Jiřího Zrzavých, přednesli škálu českých národních písní. Málokdy se povede, že by se k pěvcům přidávalo i obecenstvo. V Oáze jsme se přidávali, zvláště pak, když se zpívaly skladby jako „Čerešničky čerešně“.

    Po vystoupení sboru pan Nešpor pěvcům poděkoval za program, kterým  byla vernisáž zahájena a dále se věnoval děkování umělcům, kteří svoje díla do výstavy zapůjčili. Letošní jarní výstava byla už  v pořadí devatenáctá.
    K jejímu dobrému průběhu přispěli hlavně členové Občanského spolku Lidice a Spolku pro výstavbu památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného v Lidicích.
    Nově vystavovanými díly se letos staly obrazy: „Starý strom“ autora Eduarda Hájka, který zapůjčila z pozůstalosti jeho rodina. Při podrobném náhledu ve větvích starého stromu vidíme jeho vzpomínky na osudy lidí, které si pamatuje.
Na závěr přišel na vernisáž představit svůj obraz pan Jan Petr, který plátno nazval „Lidice 1942“.
Poděkování patří i těmto umělcům a jejich rodinám.

    Před ukončením vernisáže jsme poděkovali také  sponzorům, kterými byla firma Backaldrin Kladno, reklamní agenturatura Klubko 55 a paní Blanka Opltová.
    Následovala volná zábava s občerstvením.
    Budeme se těšit na další shledání s přáteli Památné Lidické hrušně, na jaře příštího roku.Fotoalbum: https://photos.app.goo.gl/zfty2NbZW5TAxoANA