Poslední květnový den. 
 
    V poslední květnový den jsme na pozvání dubského starosty pana Pípala, navštívili přechod na Cínovci. To abychom si společně s Dubskými,  Teplickými a obyvateli Cínovce připomněli výroční den přechodu Lidických žen při návratu z Ravensbrücku. Položili květinové dary k pomníčku lidických žen a pomníčku padlých amerických letců z 8. Letecké armády USA, kteří zde koncem války havarovali. Tři z nich se zachránili seskokem padáky, ale zfanatizovaní sudetští němci je na místě seskoku zastřelili.

    46 žen z Lidic přišlo na hranice společně s dalšími československými obyvateli, kteří směrovali do osvobozené vlasti. Zde se tato skupina poprvé dozvěděla, co se v Lidicích stalo, že byli jejich muži, otcové a dědové zastřeleni a obec srovnána se zemí.
 
    Co bylo platné uvítání, když jim nakonec nikdo neřekl, kde jsou jejich děti. S tímto povědomím se musely zatím smířit a tak doufaly, že se alespoň s dětmi sejdou.
Většina dětí se ale nevrátila. Ze 105 se ke svým maminkám dostalo jen sedmnáct dětí.

    Na závěr oficiální části vzpomínky byla přečtena jména Lidických žen, které tudy vešly do osvobozené vlasti a zazněla Česká hymna.

    Naše delegace se ještě cestou domů zastavila u lidického kříže v Košťanech, který jsme pro Lidické ženy před čtyřmi roky znovu objevili a pak jsme také položili květiny u památníku letců 15. Letecké armády USA, které také neminul krutý osud. Usmýkání za jedoucím vozidlem Teplickými ulicemi mělo obyvatelům, tehdy německého etnika potvrdit nadvládu nacismu nad říši nepřátelskými vojsky.
     
Krutá vzpomínka na osamělém místě na návrší u Botanické zahrady v Teplicích!