Výsadba Lidické hrušně na pozemku Základní školy v Nasavrkách 21. října 2014. 
GPS: 49°50'53.881"N, 15°48'22.632"E
 
    Když byl panu Janu Rýdlovi z Nasavrk bylo uděleno čestné občanství obce Lidic, byl to svátek také pro naše občanské sdružení.
    Už po tomto slavnostním aktu jsme se dohodli na výsadbě hrušně v Nasavrkách, kterou jak jsme zjistili o rok později, pan Jan Rýdlo perfektně zorganizoval.
 
    V základní škole nás přivítala paní ředitelka Mgr. Dana Brázdová společně se starostou Nasavrk, panem Mgr. Milanem Chvojkou. Zde jsme společně všichni podepsali pamětní list.
 
    Samotná výsadba proběhla za přítomnosti žáků tří základních škol. Tito žáci rovněž zaplnili sál hotelu Šustr, kde jim vyprávěla svůj osud paní Věra Čepelová (*1934 - rozená Vokatá - Lidické dítě)
 
    Po ukončení oficiálního programu jsme se rozloučili a pan Rýdlo nás ještě provedl městem a ukázal nám místní přírodní památku -  park, zvaný "Kaštanka" . Zde jsme poprvé v životě měli možnost sbírat kaštany - ovšem jedlé.
 
U nejstaršího kaštanovníku zvaného "Knížák"
    Na závěr návštěvy jsme navštívili památník v Ležákách, kde jsem položili květiny k pomníku s 52 jmény obětí Ležácké tragedie.


    Paní ředitelka nám poslal dopis, z nehož citujeme:
 
    Dobrý den,

    posílám foto čestného umístění Vašeho daru. Vybrali jsme místo u ředitelny, aby nejen žáky, ale i všechny návštěvy, upoutala tato vzpomínka. Dále jsme zhotovili velmi pěknou nástěnku u vchodu do školy s fotografiemi z pietní akce.

    P. uč. Korytářová dále připravuje se žáky výtvarnou akci, kde děti malují naši hrušeň a každoročně ji budou dokumentovat, jak nám roste. Zapojila se i naše pobočka ZUŠ  Slatiňany. Naše dílka Vám pak též pošlu, zároveň bychom je vystavili na Vaší plánované výstavě na zámku v Nasavrkách.
    Všichni jsme velice hrdí, že poroste právě u naší školy.

S přáním
   hezkého dne BrázdováFOTOGALERIE: Stromek z Lidic bude připomínat tragédii.

Žáci v Nasavrkách si připomenou vyhlazení Lidic a Ležáků.
 
Slavnostní vysazování odnože Lidické hrušně u ZŠ Nasavrky 21.10.2014
 
Opět se vydařila akce pořádaná OSL.

Vysazení odnože lidické hrušně, 21. 10. 2014

Fotogalerie - Vysazení odnože lidické hrušně, 21.10.2014
 
Další fotografie z Nasavrk  dne: 21. 10 2014

Tak je sbírka zase v depozitáři.