"Kumgíd" je obec, jak již název článku napovídá, ležící na jihu Welsu. K tomuto kraji patřilo odjakživa, stejně jako ke Kladensku, hornictví a hutnictví.
V době války se Británie usilovně bránila agresivnímu náporu Německa. Bylo třeba i v pozdější době, nejen za "Bitvy o Británii", aktivizovat všechny obyvatele Británie. Bylo nezbytné vyvést z omylu ostrovany, kteří si mysleli, že se jim, "za kanálem" nemůže nic stát.
Bezprostředně po "Lidicích" o jejich osudu napsal tehdejší tajemník čs. PEN klubu a pozdější tajemník našeho velvyslanectví v Londýně, pan Dr. Viktor Fischl báseň "Ztichlá ves". Jeho námět postačil k tomu, aby vznikl propagandistický film "Tichá ves", jehož režírování se ujal Humphrey Jennings. Pro natáčení jím byl vybrán právě Cwgiedd, kde pak jeho obyvatelé hráli v dramatu sami sebe. Příběh věrně kopíroval, co se v Lidicíh odehrálo a tak ukázal všem Britům, jak by to dopadlo, kdyby Němci Británii okupovali.
Po 60. letech, od natočení Jenningsova
hraného dokumentu vznikl dovětek - film na námět Davida Vaughana režírovaný
Pavlem Štinglem pod názvem "Druhý život Lidic". Tento dokument
odkrývá dosud tabuizovaný život těch lidických obyvatel, kteří v nových
Lidicích po válce už nesměli žít.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1056088435-druhy-zivot-lidic/
"Druhý život Lidic" se rovněž natáčel v Cwmgieddu a tedy navazoval na válečný film "Ztichlá ves". Není třeba se rozšiřovat o obsahu filmových děl, když je možné je shlédnout v Galerii Lidice. Nicméně obyvatelé Cwmgieddu si každoročně, při vzpomínce na Lidice, tyto filmy pouštějí, stejně jako letos při významné události, jakou se stala výsadba dceřiné hrušně z Lidic.
S panem Arwelem (schodou okolností hrál v obou jmenovaných filmech), jsme se před lety dohodli, že bychom do jejich obce vypěstovali dceřinou hrušeň. Pan Arwel letos přijel se svou ženou Pat a zůčastnil se shromáždění u Památné Lidické hrušně. Při této příležitosti mu naše Občanské sdružení Lidice předalo mladou hrušničku se shora vyobrazeným pamětním listem.
Po návratu do Welsu byla hrušnička bezprostředně zasazena. Posléze dne 27. června byla za přítomnosti členky sdružení, paní Pavly Nešpor Bellisové, při slavnostním shromáždění oficiálně odhalena.
GPS: 51°47'4.991"N, 3°45'23.659"W
To co se odehrávalo při slavnostním ceremoniálu
lze najít v článku nazvaném
„Posel
naděje“ v jižním Welsu, aneb srdečný pozdrav z Cwmgieddu.
O prvních ohlasech se dozvíte ZDE.
Kde vlastně Cwmgiedd najdete ukazuje mapa
na adrese:
http://www.myweather2.com/City-Town/United-Kingdom/Powys/Cwmgiedd/map.aspx