Lidice  
 

Obec v okrese Kladno, Česká republika. Nadmořská výška: 343 m. Rozloha katastru: 479 ha. Obec, jejíž jméno se stalo za 2. světové války symbolem fašistické zvůle, leží 8 km východně od Kladna. Nyní má 160 rodinných domů a dům pro seniory, což představuje 423 stálých obyvatel. Tak tomu však nebylo vždy.

Lidická historie
Od 13. století byly Lidice jen jednou z obyčejných středočeských vesnic. Barokní kostel uprostřed návsi poněkud výše než rolnické usedlosti kolem, v řadě s nimi škola a fara, za i mezi nimi rodinné domky horníků a hutníků kladenských průmyslových závodů.
Do osudu Lidic zasáhla okupace ČSR a zejména atentát na říšského protektora Heydricha. Ač Lidice neměly s tímto činem nic společného, gestapo si snadno našlo záminku k aktu pomsty a vykonalo brutální čin na obyvatelích obce Lidice. 10. června 1942 bylo tak 173 mužů zastřeleno, ženy odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrűck, kromě několika málo dětí daných na poněmčení a po válce nalezených, ostatní zahynuly v polském Chelmnu. Obětmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Vesnice byla vypálena a posléze srovnána se zemí tak, že v roce 1943 zde byla již jen holá pláň.
Zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět a po válce čs.vláda rozhodla o jejich znovuvybudování. Roku 1947 byl položen základní kámen, od roku 1949 se do postupně budovaných "nových" Lidic vrací život.

Lidická současnost
Dnes, po více jak 70 letech, nabízejí nové Lidice občanů příjemné a klidné bydlení v rodinných domcích. V obci je vodovod a kanalizace, nedávno proběhla kompletní plynofikace a telefonizace obce, probíhá rekonstrukce chodníků.

OÁZA Lidice
- zcela novým objektem v obci je dům "OÁZA" - ekumenické středisko sociálních, kulturních a duchovních služeb. V domě, který byl postaven v letech 1997-1998 je celkem 10 lůžek v osmi pokojích, dále je zde lékařská ošetřovna, obecní knihovna, duchovní prostor a velký společenský sál

Školství
- děti školou povinné navštěvují školu v nedalekém Buštěhradu. V obci je od roku 1972 mateřská škola. Do školky, jejíž prostředí je takřka rodinné, dochází 25 - 30 dětí

Spolky a organizace
- dosud žijící lidické ženy a děti jsou členy základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu
- svoji činnost v obci vyvíjí fotbalový oddíl TJ Sokol Lidice, Český myslivecký svaz Orel Lidice, Český rybářský svaz Lidice a jednotka dobrovolných hasičů
 

(zdroj: Marek Veselý)