Již v tomto roce se ho ujímá Himmler a Heydrich vstupuje téhož roku do SS nejprve v Hamburku a později v Mnichově, kde mu již Himmler svěřuje důležitější poslání politicko-policejní, které se silněji projevuje r. 1933, kdy policejní president v Mnichově Himmler pověřuje Heydricha vedením politického oddělení presidia svého úřadu. Z tohoto oddělení vznikla v několika týdnech bavorská politická policie. Podle tohoto vzoru byla tato policie tvořena i v jiných zemích německých. Tak od března 1933 do 20. dubna 1934. se stává Heydrich díky své bezohlednosti a ďábelským methodám své politické policie SS-Brigadeführerem, je mu Göringem svěřeno vedení pruské tajné státní policie a za dva roky po té se stává zástupce Himmlerův (r. 1936) ve svých 34 letech šéfem bezpečnostní policie v říšské policii a podřízena mu nejen tajná státní policie (gestapo), nýbrž i veškerá kriminální policie. Všechny německé akce v zahraničí proti německým emigrantům (v ČSR na př. typický případ Ing. Formise) jsou jeho dílem, právě tak jako jeho krvavý postup a odstraňování odpůrců nacistického systému uvnitř říše. Himmler tuto práci Heydricha, který byl také ze zakladatelů německých koncentračních táborů, charakterisoval při státním aktu v Berlíně dne 9. června 1942 takto : "Léta 1933, 34, 35 a 36 byla vyplněna . . . tvrdým a bolestným plněním povinností v říši samé a ze všeho nejnesnadnějším úkolem, aby nové policii, zejména pak Heydrichově bezpečnostní službě a bezpečnostní policii, byl zjednán respekt, úcta a právo ve správním a organisačním aparátu zemí i říšeů.
Jakými prostředky toho Heydrich dosahoval -o tom svědčí statisíce umučených a ubitých politických odpůrců. Heydrich však již v této době připravoval válku špionážní činností v okolních státech. "Dnes již možno klidně říci," prohlásil Himmler při vzpomenutém státním aktu v Berlíně, "že Heydrich měl velkou zásluhu na nekrvavých pochodech německého vojska do Východní Marky (Rakouska p. r.), do Sudet i do Čech a Moravy, jakož i při osvobození Slovenska a to tím, že pečlivě zjistil a svědomitě čelil všem protivníkům a že měl většinou až do nejmenších podrobností jasný přehled o činnosti nepřátel v těchto zemích, o jejich organisačních střediscích a vedoucích osobnostech." Jeho postup byl tak tvrdý, že mu ani mnozí Němci nechtěli rozumět.
Přistupoval ke všem řešením se stanoviska zajištění, ochrany a zachování čistoty germánské krve. Vybral si proto své spolupracovníky, kteří vynikali nezkrotně tvrdou vůlí a řídil se ve všem zásadou SS : "Nešetřit krve ani vlastní ani cizí, jestliže toho žádá život národa." On to byl, který vychoval v duchu těchto germánských ideálů vedoucí činitele SS, říšské bezpečnostní služby a všech jejích složek. Po vypuknutí války Heydrich organisuje a řídí činnost gestapa a německého bezpečnostního aparátu v obsazených územích. To mu však nestačí, jeho touha po krvi ho nutí dále. Skládá pilotní zkoušku jako stíhací letec. Účastní se leteckých bojů r. 1940 v Nizozemsku a v Norsku, r. 1941 v Rusku.
Konečně se dostává v září 1941 do Čech, kam jej dosazuje Hitler jako zastupujícího říšského protektora, když činnost Neurathova se všemi svými krvavými zjevy se zdála býti říšské vládě a Hitlerovi ještě nedostatečná k naprostému a viditelnému podmanění českého národa. Heydrich si přinesl zásadu - nešetřit cizí krve -a tu uplatňoval bezohledně až do 27. května 1942. Heydrich byl vedle Himmlera z největších německých zločinců, který dal odpraviti miliony nevinných lidí, byl inspirátorem německých, "vědeckých" policejních method, byl mužem, který vybudoval a vypěstoval systém gestapácké praxe a mužem, který se svým zpravodajským aparátem již před válkou rozkládal sousední státy, aby se tak mohly státi snadnější kořistí německého imperialismu.