To vám opravdu nezávidím.

    Pod názvem  „Nepraví o tom dnes píší…“ byla na tomto webu zveřejněna recenze Jana Tichého novely „32 hodin mezi psem a vlkem...“ od Zdeňka Stehlíka, připomínající popravu novoborských občanů odsouzených podle stanného práva v roce 1945. Podle mého názoru je čtení novely velmi obtížné. Asi bych to normálně nedočetl, kdybych se nenutil pochopit náhled pana Tichého na historii konce nacismu v Novém Boru.

    Pan Tichý mi po zveřejnění recenze jeho díla odepsal:
„Pane Nešpore,o mé novele psali i jiní - a v docela jiném duchu (příklad v příloze).Ale tuhle recenzi určitě na Vašich stránkách nezveřejníte...Tichý, NB“
a nabídl mi jinou recenzi pana Zdeňka Hazdry, kterou publikoval v Pamětech a dějin 2/2008.

Odpověděl jsem tedy panu Tichému v intencích naší dosavadní korespondence, která je z číásti na tomto webu také zveřejněna.
 

    Vážený pane Tichý,

    jelikož v nabízené recenzi se pan Zdeněk Hazdra nikde nezmínil ani slovem o nacismu, se kterým je vaše esej svými postavami propojena, pak je pro ohlasy petice tato recenze naprosto bezcenná. 
    Hodnotí jen literární stránku věci, která, jak jistě uznáte s peticí proti novoborskému pomníku nacistů nemá nic společného.  Čímž Vás utvrzuji ve Vašem předpokladu, že recenzi, ačkoliv je psána renomovaným pedagogem, prostě nezveřejním.

    Znám tuto recenzi. Četl jsem i jiné recenze na téma "32 hodin", ještě dříve, než jsem měl možnost si přečíst vaši knihu. Avšak ani ostatní recenze nevyvracejí klíč podle kterého byli vybráni obvinění k popravě. Takže zůstává jen "Rozkaz" vydaný v době trvání stanného práva, který jednoznačně objasňuje situaci.
    Kdyby nebylo tohoto rozkazu, tak by nebylo ani vaší novely a mohli bychom se zabývat třeba projevy nacismu v Lidicích.

    Myslím, že by návštěvníky kapitoly "Ohlasy petice" určitě nezaujaly ani pasáže z jiné recenze vaší novely, cituji:
"Slabinou figury je však to, že její naivita je příliš doslovena a vysvětlena i tam, kde by i bez jejích poněkud šroubovaných osobních úvah bylo zřejmé, že masověji provozované zlo je možné jen díky zmanipulované mase naivních a nevědomých. Stejně tak v některých místech nesluší dětským postavám příliš dospělé vidění, které je racionalizující, a tudíž ne vždy věrohodné."  (konec citace), protože jde o hodnocení tématu nesouvisejícího s odstraněním pomníku, ke kterému petice vyzývá.

    Kdybyste byl býval pojmenoval některé popisované postavy ve své novele podle zařazení do NSADP, myslím, že byste se žádné recenze ani nedočkal.
 
    Tím, že jste napsal novelu, vstoupil jste už po několikáté do literatury.
    To je pravda.
    Pravdou ale zůstává, že jste neprozradil zastupitelům města Nový Bor (když schavlovali vystavění pomníku), celou pravdu a zamlčel, že víte, že byli někteří popravení členy NSDAP, čímž jste rovnýma nohama do politiky zapadl.
    Vědomě jste totiž začal politikařit ve prospěch nacismu.  Nebyl jste zřejmě sám, kdo inkriminované skutečnosti ostatním zastupitelům zatajil, jak jsem vyrozumněl ze zápisu lednového zasedání MZ.

    Protože jste předpokládal, že se na stav věci někdo zeptá, zjevně jste připravil paní Lovecké odpověď, kterou jsem četl v zápise z rozhodujícího zasedání 24.5.2006 o výstavbě pomníku.

Na prohlášení MUDr. Coufala: "V materiálech jsem nenašel, jestli ty oběti byly členy fašistické organizace.  Myslím, že je to dost nebezpečná věc."
reagovala Mgr. Lovecká: "Mám k tomu důkazné materiály z archivu.  Ráda vám ty materiály poskytnu, bylo opravdu zjištěno, že tyto lidé nebyli fašisti."

    Podle všech indicií předložených do zmíněného zasedání jste veškeré podklady připravil vy osobně, resp. byly vyhotoveny "ala 32 hodin",  takže Mgr. Lovecká svým návrhem měla šanci zastupitele ovlivnit, aby hlasovali pro pomník, protože ona totiž nelhala - naopak byla obelhána Vámi, pane Tichý.

    To je asi můj závěr ze všech textů, které jsem měl možnost si prostudovat. Už jsem Vám to ani nechtěl posílat, ale když jste si o to napsal?

    Jak to vypadá, tak se v tom vašem "nacistickém prostředí ala 32 hodin.." cítíte zřejmě dobře, ale to Vám opravdu nezávidím, pane Tichý.
    Vím, že je to možná tvrdé, když se o vás nese pověst, že straníte nacismu. Ať z blbosti, nebo z nedostatečnosti, v každém případě, bez ohledu na jakoukoliv víru v cokoliv, to tak prostě je.

    Konečně, je to Vaše volba!
 


Pro zpravodaj 23. dubna 2010 z došlé pošty připravil Antonín Nešpor