<=<=|   <=|   26   |=>   |=>=>

    dělnici závodního čísla 210 a to kromě toho ještě pod značkou "Andulka". - Dopis zněl takto :

               Drahá Aničko !

               Promiň, že Ti píši tak pozdě a snad mne pochopíš, neboť víš, že mám
               mnoho starostí. Go jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného
               dne jsem spal někde na Gabárně. Jsem zdráv, na shledanou tento týden
               a pak se již neuvidíme.
                                                                     Milan.

        Považoval jsem dopis za tak závažný, uvádí dále Pála, že bych byl býval si nemohl srovnati se svým svědomím, kdybych jej chtěl zničiti, a proto jsem telefonoval na četnickou stanici ve Slaném, které jsem sdělil, že se mi dostal do ruky velmi závažný dopis a aby si pro něj poslali."

        Na četnické stanici ve Slaném přijal Pálovo sdělení por. četnictva Jaroslav Smaha. (l) "Netázal jsem se na obsah dopisu," praví Smaha v protokole, "ale slíbil jsem oznamovateli, že tam někoho pošlu. Hlásil jsem případ přítomnému okresnímu četnickému veliteli nadpor. Františku Polákovi, který určil strážmistra Vybírala, aby dopis u fy Pála vyzvedl: „Pan továrník Pála má prý anonymní dopis důležitého obsahu, proto si vezměte kolo a tento dopis od něho převezměte a ihned se s ním vraťte; já zde na vás
    čekám.“ (2)

        Tohoto rozkazu jsem uposlechl, sedl na kolo a odjel do továrny Pála, kde jsem byl očekáván v kanceláři samotným továrníkem Pálou, který mi předložil dopis, abych si jej přečetl," pokračuje Vybíral ve svém protokole.

        Po přečtení dopisu mi dal Pála otázku: "Co na to říkáte?" Zúmyslně jsem mu odpověděl takto: "Domnívám se, že jde o docela obyčejný milostný dopis, jemuž nezasvěcený samozřejmě docela dobře nerozumí."

        Pála na to řekl : "Mýlíte se, já myslím, že to bude jeden z útočníků na Heydricha a už aby jste ho měli, abychom měli jednou klid." (3)

        Více jsem mu neodpověděl a žádal jsem ho, aby mi zjistil adresu závodního čísla 210. Jak jsem si všiml, měl již Pála kartotékový lístek po ruce : "Závodní číslo 210 je Anna Marusczáková, bytem Holousy č. 1." Toho času byla jmenovaná nemocná a ležela doma.

        Na zpáteční cestě na četnickou stanici zastavuje se Vybíral v tušení, že by dopis mohl způsobiti  nesnáze, u strojního zámečníka Viléma Michla na Pražském předměstí ve Slaném a žádá, když si ho byl zavázal čestným slovem, aby mu poskytl motorku. Chtěl zajet do Holous, aby Marusczákovou zavčas upozornil.
     

     (1) Viz protokol por. četnictva Jaroslava Smahy z jeho výslechu na bezpeč. odděl. úřadu národní bezpečnosti v Kladně ze dne 1. června 1945.
     (2)  Protokol s četnickým strážmistrem Františkem Vybíralem z četnické stanice ve Slaném, ze dne i. června 1945, sepsaný na bezpeč. odděl. úřadu národní bezpečnosti v Kladně.
     (3) Toto tvrzení Pála ve svém protokole popírá.

    <=<=|   <=|   26   |=>   |=>=>