<=<=|   <=|   31   |=>   |=>=>

    prohlídky v Lidicích, jest bezpečně zjištěno, že tentýž den nebyl v Lidicích mimo několik fotografií Horáka a Stříbrného nalezen žádný usvědčující materiál."

        Pouze člen gestapa Bürger (1) udává, že když se po skončené prohlídce dotazoval Wiesmanna, bylo-li něco nalezeno, prý Wiesmann prohlásil, že to, co nalezli, úplně stačí. Nikdo však z členů Gestapa neviděl nic, co by bývalo mělo býti nalezeno. 
        Na rozkaz Wiesmannův byli však členové rodin Horákovy a Stříbrných v počtu 15 osob zatčeni a převezeni do vězení kladenského gestapa. (2)

        Po návratu všech zúčastněných do Kladna bylo v odpoledních hodinách 4. června 1942 započato neprodleně s výslechem zatčených. Vyslýchaly 3- 4 dvojice členů gestapa a to Thomsen, Aust, Forster, Felkl a ještě další dvojice.
        Výslechem mužů z Čabárny mělo býti hlavně zjištěno, zda v poslední době někdo cizí nepřespal u některé tamní rodiny. Výsledek však zůstal negativní a všichni zatčení z Čabárny byli postupně, nejdéle pak do 5 dnů, propuštěni na svobodu.
        Příslušníci rodiny Horákovy a Stříbrných však zůstali ve vazbě nadále, přesto, že všichni shodně při výslechu vypovídali, že mladý Horák i Stříbrný odešli z domova v r. 1939 a od té doby se nevrátili a také nepodali o sobě žádných zpráv. Stalo se tak na rozkaz Thomsena, který celé vyšetřování vedl.

        Thomsen ještě téhož dne přikročil k dalšímu výslechu Marusczákové, při němž jako tlumočník účinkoval Felkl a jemuž byli přítomni také členové gestapa Aust a Forster. Thomsen předložil jmenované všechny fotografie, které byly nalezeny v bytech rodin Horákovy a Stříbrných a které představovaly oba mladé muže.

        Marusczáková označila sice mladého Horáka za muže, s nímž se scházela, ale prohlásila, že to s určitostí tvrditi nemůže, třebaže je onomu mladíkovi velmi podoben.
        A ještě téhož dne 4. června 1942, neurčitost a naprostá nejasnost výpovědí Marusezákové byla plně potvrzena.
     

    Záhadný mladý muž se představuje.
     
        Odpoledne byli závodní stráží Pražské železářské společnosti v Kladně předvedeni gestapácké služebně 3 muži, kterým byl přidělen štítek na kolo s čísly, která Marusczáková předchozího dne uvedla při svém výslechu. Thomsen a Felkl předvedené vyslechli a provedli konfrontaci s Marusczákovou, při níž  Marusczáková v jednom z předvedených dělníků poznává mladíka, s nímž se několikráte sešla a který ji prý požádal o vyřízení pozdravů u Horáků v Lidicích.
        Tímto mladým dělníkem byl Václav Řiha, narozený 1. února 1919, bytem ve Vrapicích čp. 75, okres Kladno.
        Felkl ve svém protokole udává : "Říha byl okamžitě po konfrontaci zatčen a při výslechu prohlásil, že výpověd' Marusczákové je pravdivá."
     

     (1)  Willibald Bürger, říšskoněmecký státní příslušník a člen gestapa v Kladně, nar. 20. června 1914 v České Lípě. Vyslechnut u úřadu národní bezpečnosti v Kladně 14. kvěrna 1945.
     (2)  V dalším líčení vlastní tragedie se příslušníci obou rodin jmenovitě uvádějí a jsou pak zvláště uvedeni mezi lidickými mučedníky na str. 72.

    <=<=|   <=|   31   |=>   |=>=>