<=<=|   <=|   35   |=>   |=>=>

    Důvody.

        Na základě známých skutečností mohlo jíti v těchto zprávách nejvýše o důvodné podezření, kterého zneužilo pražské ústředí gestapa a ovšem především K. H. Frank vědomě k tomu, aby přehnanými zprávami, podávanými říšskému ústředí a hlavně bezprostřednímu okolí Hitlerovu, bylo vynuceno schválení návrhu, který musel zníti na příkladné potrestání celé obce.

        Návrh na zničení obce a její vyhlazení s povrchu zemského, na hromadné popravení všech mužů starších 16. let, na zavlečení všech žen a dívek od 16 let výše do koncentračního tábora a únos všech dětí obého pohlaví do 16 let, vyšel nutně z pera K. H. Franka jako odpovědného činitele říše na území t. zv. protektorátu se schválením prozatímního zástupce říšského protektora Daluege-ho.

        V tomto ohledu šlo především o to, aby nejkrutějším zásahem a neslýchaným činem i bez jakéhokoliv právního podkladu, činem, provedeným nedaleko hlavního města, v kraji průmyslovém, byl zastrašen celý český národ a byl podán důkaz, že i nejtvrdšími prostředky "budou v českém národě vymýceny zločinecké, říši nepřátelské živly" - jak o tom píše K. H. Frank v ústředním orgánu nacistické strany  "Völkischer Beobachter" právě dne 9. června 1942. A konečně, že splní s Daluegem přísahu, o níž píše v tomtéž článku: "Když R. Heydrich vydechl v ranních hodinách dne 4. června 1942 svůj mladý, vřelý život a já s Oberstgruppenführerem Daluegem jsme dleli u něho, tu jsme si přísahali, že splníme politický odkaz svého kamaráda. Jeho směrnice bude dodržena."

        Bezmezná zášť Frankova k českému národu, která representovala celkové postavení t. zv. sudetských Němců k českému národu vůbec a byla vůdčí ideou všech jeho úředních rozhodnutí, typicky germánský vztek, který nezná opanování, nedaří-li se vše tak, jak bylo nařízeno, a právní praxe, řízená nacistickou doktrinou: "Právo nebo bezpráví - má vlast!" - to byly podklady návrhu na zničení obce Lidic, vyvraždění jejích mužů, odvlečení žen, únos dětí a všechny ostatní zločiny, které jsou nazývány: Tragedie Lidic.
     

    Frankova příprava lidické akce.

        Od 27. května 1942, t. j. ode dne atentátu na Heydricha, připravoval Frank záměrně a na širokém podkladě tuto svoji akci a celé období hrůzovlády, do kteréžto kampaně se, bohužel, dala strhnout i bezpáteřná t. zv. protektorátní vláda se státním presidentem Háchou v čele i český tisk.

        Není bez zajímavosti, že právě 27. května 1942 přináší český tisk zprávu České tiskové kanceláře, že president Hácha pověřil ministra Emanuela Moravce dozorem nad celou politicko-kulturní činností v protektorátě. Dne 26. května 1942 přijal Heydrich kromě členů protektorátní vlády na Hradě pražském i zástupce tisku,

    <=<=|   <=|   35   |=>   |=>=>