<=<=|   <=|   82   |=>   |=>=>

    Otázka :  Víte něco o existenci a činnosti úřadu pro posílení germánské rasy?
    Odpověď:   Vím pouze, že v organisaci SS existoval t. zv. rasový a osidlovací hlavní úřad pod nejvyšším vedením říšského vedoucího SS Himmlera. činnost tohoto úřadu v Čechách a na Moravě spočívala v tom, že každý SS-man si musil opatřiti před uzavřením sňatku souhlas tohoto úřadu. Tento souhlas byl vydán po lékařské prohlídce s ohledem na fysické vlastnosti a rasu.

    Otázka :  Je vám známa řeč Heinricha Himmlera, pronesená dne 14.. října 1943 v Lázních Schachen před vyššími důstojníky branné moci, ve které se Himmler zabýval také zacházením s dětmi cizích dělnic?
    Odpověď :  Není mi nic známo o této řeči.

    Otázka : Nezvěděl jste později, že Himmler v této řeči hájil odnětí dětí jich matkám a jejich eventuelní zahubení?
    Odpověď: Nikdy jsem o takových projevech neslyšel.

    Otázka : Není vám známo, žé v té či oné župě v říši byly vydány instrukce o sterilisování cizozemských žen a odnětí jejich dětí dva až pět měsíců po narození?
    Odpověď : Takové instrukce mi nejsou známy. Pro Čechy a Moravu nebyly určitě vydány.

     *     *     *

        K. H. Frank byl vyslechnut podrobně také o Heydrichové éře v t. zv. protektorátu, a to dne 12. června 1945. Vypovídá takto:

        Heydrichovým úkolem bylo, zavésti ostřejší režim v býv. protektorátu. Měl dlouhou rozmluvu s Adolfem Hitlerem, o jejímž obsahu jsem nebyl informován. Z toho však, co řekl Hitler mně a Neurathovi, soudím, že obdržel instrukce, ostře zasahovati. Jedním z jeho opatření bylo přetvoření protektorátní vlády. Ministerský předseda Eliáš a ministr Havelka byli zatčeni. Eliáš byl postaven před lidový soud, odsouzen k trestu smrti a popraven. Havelka byl po určitou dobu ve vazbě, nebyl však postaven před soud. Ministr školství Kapras a ministr vnitra Ježek byli z vlády propuštěni. Pokusil jsem se zachovati Ježka jako ministra vnitra, a v tomto smyslu jsem intervenoval u Heydricha. Heydrich to však krátce odmítl.

        Dalším opatřením Heydrichovým v okruhu ostřejšího režimu bylo, myslím, obsazení stanných soudů. Počet těmito stannými soudy odsouzených a popravených osob nemohu udati. Osoby, které byly zatčeny pro velezradu a zemězradu, byly odevzdány lidovému soudu, který zasedal v Berlíně, Drážďanech a Vratislavi. Jednou, domnívám se, že v procesu proti Eliášovi, zasedal v Praze. Tehdy byl presidentem lidového soudu Thierack. Konečně byly zatýkány gestapem osoby nepřátelské říši a dopravovány do koncentračních táborů. Rozsah této akce mi není znám. Nebyl jsem nikdy předem dotazován Heydrichem na jednotlivé zamýšlené akce, anebo žádán o radu. Heydrich jednal s absolutní osobitostí a nebyl mužem, ke kterému jsem měl přístup, jako na př. k baronu Neurathovi. Je však možno, že jsem intervenoval u něho v tom či onom příkrém případu za účelem zmírnění; zda s úspěchem, nemohu se dnes rozpomenout.
     Jinak jsem se nepokusil a nemohl jsem se též pokusiti, zasáhnouti zmírňujícím způsobem do těchto akcí. Následek Heydrichových opatření bylo silné zastrašení českého lidu. Je mi známo, že Dr. Hácha provedl několik intervencí, aby přivodil zmírnění jeho režimu, s jakým úspěchem

    <=<=|   <=|   82   |=>   |=>=>