<=<=|   <=|   90   |=>   |=>=>
     
    života. V zeleném údolí u velkých jezer na Mississippi jméno a místo Lidice oživují nerozrušitelnou připomínku . . .
     Nacistické oddíly nebyly s to zničit ani lásku k svobodě ani oslabit chrabrost, se kterou je obhajována. Pluk. F. Knox, státní sekretář amerického lod'stva, řekl ve svém projevu:
      "Zeptají-li se nás příští generace, proč že jsme bojovali v této válce, povíme jim zvěst o Lidicích. Minulý týden byly Lidice prostinkou hornickou vsí. Jako v tisíci ostatních vesnic a měst po celé Evropě, bydlil v ní lid, který se nestaral valně ani o nacistickou hrůzovládu ani o Hitlerův Nový řád. A jakže promítl Hitler požehnání Nového řádu na lidický lid? Pobil jej. Odpovídáme vám, nacisté ! Nevyhladili jste Lidic - ba naopak jste jim dali věčný život. Dali jste jim jméno, jež nevymře ze srdcí a myslí  svobodných lidí. Stal se z nich symbol boje za svobodu. A my neustaneme v boji, dokud nesmeteme tyto katy s povrchu zemského, jako oni smetli Lidice."

        Měsíc po této slavnosti ve Spojených státech severoamerických rozhodlo se Mexiko ke stejnému kroku. A tak i v Mexiku žijí nové Lidice, Lidice mexické jako pomník obdivu spojenců. (l)
     Ve Velké Britanii vzniklo z iniciativy horníků z kraje Staffordshire hnutí "Lidice shall live - Lidice budou žít". Na 60.000 osob se zúčastnilo první manifestace, při níž bylo oznámeno světové veřejnosti rozhodnutí britských horníků, získati sbírkami milion liber sterlinků ( 130 mil. Kč předválečné hodnoty) na stavbu nových Lidic.
     Slavnosti, jež se konala v městečku Stoke on Trent pod záštitou Svazu hornických odborových organisací Velké Britanie, se zúčastnil president republiky Dr. E. Beneš, všichni ministerští předsedové spojeneckých vlád Belgie, Holandska, Francie, Jugoslavie, Norska, Polska, Řecka, vysocí komisaři britských dominií a velvyslanci britský, sovětský a americký jménem vlád těchto tří velmocí poslali manifestaci britských horníků pro Lidice zvláštní projevy. Slavnosti předsedali starostové všech míst Staffordského kraje.
     Tak dne 6. září 1942 bylo zahájeno v Anglii masové hnutí "Lidice budou žít".
     Jeho cílem je vybudovat nové Lidice a v Lidicích zřídit zvláštní vědecký ústav, který by se zabýval studiem bezpečnosti při práci v dolech. (2)
     Jak řekl anglický socialistický kandidát Dr. Barnett Stross: "Německé zničení Lidic znamenalo zvířecké utracení lidských životů. Naše vzkříšení Lidic bude znamenat mimojiné úsilí chránit a zachraňovat lidské životy horníků po celém světě."
     Dne 23. června 1942 mluvil v anglickém rozhlasu člen sněmovny W. J. Browne :

     (1)  Lidice v Mexiku leží nedaleko hlavního města Mexiko-City. Pojmenování stalo se na popud mexického presidenta Manuela Avila Camacha, jemuž president Dr. Beneš za tuto pozornost poděkoval srdečným telegramem.
     (2)  Kandidát Labour Party Dr. B. Stross podal předsedovi North Stafford Miners Federation H. Leesovi návrh na velkorysou akci anglických horníků na znovuvybudováni Lidic. O tomto návrhu bylo jednáno na celostátní konferenci britských horníků Miners Federation v Blackpoolu. Bylo jednomyslně usneseno, aby se horníci Velké Britanie obrátili na horníky svobodného světa s výzvou k založení fondu na výstavbu nových Lidic.
        V přijatém návrhu se praví:
            1. Založiti fond 1,000.000 liber pro výstavbu Lidic.
            2. Titul akce: "Lidice shall live".
            3. Vytvořiti výbory "Lidice shall live Committee" pokud možno ve všech městech Velké Britanie.
            4. Vytvořiti poradní sbor architektů s úkolem vypracovati plány na vybudování Lidic jako vzorné hornické obce.

    <=<=|   <=|   90   |=>   |=>=>