se také po 6. hod. ranní do Lidic vraceli, ale vidouce, že v obci není vše v pořádku, vrátili se do podniků.
Mužové, kteří na dvoře Horákova statku prošli kontrolou, byli vměstnáni nejprve do sklepa statku a když byl sklep plný, byli ostatní zahnáni do vyprázdněného chléva.
Celkem 173 muži byli tak v Horákově statku shromážděni, aniž tušili, jaký osud na ně vlastně čeká a proč !
Mezitím se ujal svého úřadu také hospodářský odborník Henze, kterému Böhme předložil otázku, jak dlouho by trvala úplná evakuace celé obce, t. j. odvedení dobytka a odvezení celého inventáře, včetně zásob. Henze, jak sám tvrdí, odpovídá, že nejméně 14 dnů. "Vysmál se mi a vyjádřil se o mně, že to nemám v hlavě asi v pořádku." Rozkázal, že se to musí stát v několika hodinách a tázal se, kde by mohl býti prozatím živý i mrtvý inventář umístěn. Henze mu navrhuje státní dvůr v Buštěhradě a dostává příkaz k zahájení práce.
Henzemu byl dán k ruce člen kladenského gestapa Bürger a několik členů Schupo, kteří se v zemědělství vyznali. Ti se okamžitě pustili do práce, vyvádějíce z chlévů dobytek a odvážejíce větší hospodářské stroje. Přes to, že se věnovala pozornost jen velkým kusům, trvala tato práce téměř do 11 hod. dopoledne. Drobný materiál zůstal na místě, neboť v té době již hořela celá obec.
Koně, hovězí dobytek a částečně i husy a slepice, jakož i hospodářské stroje - vše bylo hnáno a dopravováno za kopec, který se zdvíhá na sever od Lidic, a odtud pak dále na státní dvůr v Buštěhradě, což již obstarali dělníci z tohoto dvora.
Jak je z dosavadního líčení zřejmo, byla akce organisována s německou důkladností a prováděna překotným tempem. Neboť současně s těmito dílčími akcemi dostává šofér kladenského gestapa Vlček, když se rozednilo, příkaz, aby zajel se svým nákladním autem, na němž byly 2 sudy s obsahem 400 litrů benzinu, na náves a tam je složil.
Obou sudů se ujali připravení němečtí policisté a členové Sicherheitsdienstu, kteří si plní benzinem menší plechovky a roznášejí je po domech. Staví plechovky vždy ob dům, aby vše bylo připraveno na dané znamení.
Před nimi však jiní vynesli již z domů na náves jízdní kola, šicí stroje, motocykly, dětské kočárky a různá jiná bytová zařízení. Wiesmann, který na průběh celé akce dohlíží, sám přikazuje šoférovi Vlčkovi, aby dětský kočárek také naložil, že si ho sám vezme. - A také vzal a žena Wiesmannova se ani trochu nestyděla, když několik dní po lidické tragedii se projížděla po Kladně s dětským kočárkem, který byl za tak hrozných okolností ukraden v nešťastné obci. Vlček projížděl nákladním autem po obci, sbíral a nakládal vynesené věci a s plným vozem se vracel pak na Kladno, kde je složil v garáži gestapa.
Sprostá krádež a žhářství bylo úvodem ke hromadné vraždě, která v zápětí následovala.
Výstižně líčí poslední okamžiky v obci František Dvořák z Drahotěšic. Zprávy čerpal po částech, jak uvádí, z ústního podání od očitých svědků a spolupachatelů,