Co předcházelo lidickému zločinu.
Dne 27. září 1941 nastoupil v Praze svůj úřad zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführer a generál policie Reinhard Heydrich, když byl vystřídal říšského protektora von Neuratha, který byl poslán na zdravotní dovolenou.
Berlínu se zdál býti von Neurath příliš slabý, než aby mohl přivésti český národ úplně a bez výhrad do područí německé říše a učiniti z něho nemyslící instrument válečného soustrojí Německa, přes to, že prakticky byl v r. 1941 hospodářský prostor Čech a Moravy zapojen do říše.
Odchod von Neurathův jako říšského protektora na zdravotní dovolenou a příchod Heydrichův znamená mezník velmi významný. "V tomto okamžiku byl zjednán v našich zemích pořádek a řád, odpovídající nové politické a hospodářské soustavě a byly vymýceny živly, jež se úmyslně novému vývoji stavěly v cestu." - Tak charakterisuje tuto změnu jeden bezcharakterní pisatel v novoročním článku "Aktivita minulého roku".(1)
Odboj českých vlastenců, který se začal 15. března 1939 a den ode dne sílil přes veškerá opatření německých okupantů, bylo nutno lámati s bezohledností ještě větší.
Kdo mohl býti k této práci povolanější než právě R. Heydrich, dosavadní šéf hlavního úřadu říšské státní bezpečnosti, pravá ruka krvelačného Himmlera, nejvyššího činitele tajné státní policie (Gestapa) i Sicherheitsdienstu (státní bezpečnosti), člověk, který se nikdy neštítil žádného násilí a bezpráví, šlo-li o prosazování požadavků III. říše a zájmů nacistické strany.(2)
Aby zlomil odpor českých vlastenců a celý národ zastrašil, vydává R. Heydrich hned prvého dne svého úřadování "Nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu ze dne 27. září 1941", které bylo uveřejněno na str. 527 "Verordnungsblatt R. Prot.".
V §2 nařízení se ustanovuje, že při nařizování a provádění opatření k zachování
(1) Úvodník J. F.
Vondráčka 1. ledna 1942 v "Národní Politice".
(2) Charakteristika Heydrichova,
jak vyplývá z řeči Himmlerovy při státním aktu v Berlíně dne 10. června
1942,
Heydrichově pohřbu, viz Heydrichův životopis na str.
12.